Definitivní NE padlo při rozhodování, zda se letos v loketském podhradí uskuteční desátý ročník operního festivalu. Jeho organizátor Jan Ježek nesehnal dostatek peněz, aby mohl projekt za pět až šest milionů korun zajistit. Respektive nedostal od sponzorů dostatečné záruky, že se na jejich podporu může spolehnout.

A do rizika jít nechtěl. „Moc mě to mrzí, ale bohužel se nedá nic dělat. Opery tentokrát v Lokti nebudou. Je škoda, že se nepodařilo zajistit ani případný náhradní program pro turisty,“ potvrdil špatnou zprávu pro všechny příznivce tohoto žánru Ježek. Jak sám ale říká, zahodit devět let práce nechce, a tak hledá cestu, jak příští rok tradici oper znovu vrátit na své místo.

„Musíme holt nastoupit jinou finanční politiku. Už máme také zajištěnou marketingovou firmu, která má s pořádáním tak velkých akcí zkušenosti,“ prozradil svoji novou strategii Ježek. „Upřímně věřím, že se nám to v roce 2010 podaří,“ konstatoval.

Stranou nechce zůstat ani město Loket. „Už dnes začínáme řešit finance pro příští rok. Do konce prázdnin už budu mít určitě za sebou nějaká jednání, kdy chci oslovit kromě Karlovarského kraje i větší společnosti v okolí a primátory a starosty větších měst. Jde přece jenom o akci, která přesahuje naše možnosti. My do toho dáváme obrovské peníze, letos se účastníme deseti miliony na úpravě amfiteátru, a tak jsme úplně vyždímaní,“ přiznal starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.

Fanouškům oper je zrušení festivalu líto. „Jsem zklamaný. Pokaždé, když jsem na nich byl, tak to byl neskutečný zážitek. Je to škoda i pro město, akce totiž dokázala přitáhnout davy lidí a dnes už patří ke zdejšímu koloritu,“ řekl k tématu loketský fotograf Lukáš Rumpík.

Organizátor koncertů, hudební agentura VLNY, nyní přemýšlí, jak ´díru´ v letním programu loketského amfiteátru zaplnit.
„Budeme se snažit ten červenec, který z hlediska operního jako by vypadl, dokrýt nějakými kulturními akcemi. Nebude to pro nás typický rock nebo big beat, ale styl, jenž by se k operám hodil alespoň žánrově. Řešit to musíme rychle, protože vedení kraje už přislíbilo finanční příspěvek, a tak by byla škoda ho nevyužít,“ prohlásil Tomáš Svoboda z agentury VLNY.

Hudební sezóna v Lokti odstartovala v pátek koncertem kanadské legendární kapely SAGA. V sobotu zde pak vystoupil Olda Říha, Brutus či Proměny. Další kvalitní zážitek slibuje koncert folkových a country skupin 5. června. Na pódiu zahrají Fešáci a Michaela Tučná, Věra Martinová, Greenhorns a Jan Vyčítal či Wabi Daněk.