Postavit nový školní komplex? Takovou otázku řeší město Loket, kterému se nelíbí stav budov základní školy v Lokti. Žáci zde totiž musí docházet do tělocvičny, která je až na okraji města, a od školy tak vzdálená stovky metrů. Kritikou nešetří ani Česká školní inspekce (ČŠI).

Kromě bezpečnostních rizik při přechodu žáků do tělocvičny inspekce upozorňuje na nevhodnost prostoru stávající tělocvičny. „Výsledky žáků v soutěžích i sledovaný průběh výuky svědčí o tom, že žáci mají o sportovní aktivity velký zájem. Uváděná rizika jsou omezujícím faktorem rozvoje sportovních aktivit školy,“ píše se v oficiálním vyjádření ČŠI.

Podle ředitelky školy Gerty Míkové dozory při přecházení do tělocvičny zajišťují vyučující. „Při přesunu do tělocvičny dochází samozřejmě ke zkracování hodin tělesné výchovy nebo přestávek. Snažíme se tuto skutečnost minimalizovat úpravou rozvrhu hodin tak, abychom tělesnou výchovu vyučovali buď jako počáteční hodiny, nebo jako koncové,“ vysvětluje Míková.

Jediným řešením je tak podle starosty města Jaroslava Hlavsy zcela nový školní komplex. „Poslední inspekční zpráva ze základní školy nám ´vyčítá´, že provoz ve třech budovách je neefektivní, žáci musí přecházet do beztak nevyhovující tělocvičny, což je i nebezpečné. Řešením tak může být záměr výstavby nového školního komplexu za zhruba 130 milionů,“ uvedl Hlavsa s tím, že časově nelze určit termín výstavby komplexu.

Místní obyvatelé jsou plánovaným záměrem nadšení. „Určitě je to výborný nápad. Pokud nový školní komplex s tělocvičnou a dalším zázemím bude navíc přístupný i pro veřejnost, nejsem vůbec proti. Škola si podobný areál určitě zaslouží,“ myslí si Vašek Kýček z ulice Sportovní. (kš)