O další expozici se rozroste Hornické muzeum v Krásně. Jedná se o provoz muzejní úzkorozchodné drážky, který bude slavnostně zahájen v sobotu 17. května od 10 hodin v rámci Krásenské máje. Tisková konference na toto téma se v krásenském muzeu konala dnes dopoledne.

„Pro provoz muzejní důlní drážky je použita lokomotiva BND 30 z roku 1973. Jedná se o lokomotivu s naftovým pohonem. Maximální rychlost lokomotivy je 14 kilometrů v hodině. Samotná drážka má maximální povolenou rychlost 10 kilometrů v hodině,“ uvedl Rudolf Tomíček, který má na starosti technickou část zprovoznění drážky. „Cestující jsou přepravováni důlním vozem pro dopravu osob Pullman, jehož kapacita je dvanáct osob,“ doplnil.

„Dráha je vybudována na místě původního venkovního prostoru náraží dolu Vilém. Kruhová železniční trať byla nově vybudována v letech 2003 – 2008 a je dlouhá necelých dvě stě metrů a má celkem pět oblouků. Průjezd podzemím evokuje štola s kovovou výztuží, větracími lutnami a dalším vybavením.

„Dráha je určena spíše dětem. Chceme ukázat způsob práce v dolech,“ upřesnila ředitelka sokolovského muzea Jitka Petránková. Ta zároveň upozorňuje větší výpravy či školní výlety na možnost objednání termínu předem. „Dokonce bychom tuto skutečnost uvítali,“ řekla. Zprovoznění muzejní důlní úzkorozchodné drážky bude zahájen slavnostním pokřtěním důlní lokomotivy.