Náročným vojenským drilem izraelské armády prošli čeští policejní a armádní instruktoři a instruktoři městské policie v Lomnici u Sokolova. Během třídenního kurzu si sáhli na dno svých sil.

Výcvik se konal pod záštitou Israel special security projects (ISSP) na střelnici tamního sportovního klubu policie v čele s hlavním instruktorem Benem Davidem Drorem z Izraele. Ten má mnohaleté zkušenosti z izraelské armády. Pracoval v protiteroristické jednotce a v současné době jezdí po celém světě a vyučuje bezpečnostní a vojenské složky.

Třídenní kurz v Lomnici se skládal ze základů bojové střelby a taktiky, trénovalo se až dvanáct hodin denně. Na konci pak účastníci prošli právě pětihodinovým drilem. „Sáhli jsme si na dno fyzických i psychických sil,“ říká policista Jan Sebján.

Během pěti hodin se například brodili kanály, byli uzavřeni ve stísněných prostorách plných vody nebo transportovali zraněné. To vše za doprovodu pyrotechnických výbuchů. „Byla to nezapomenutelná zkušenost,“ poznamenal Sebján.

Česká strana se vrhla do spolupráce s ISSP poté, co kontaktovala její sekci právě v Česku. Za rok se sem akce zřejmě opět vrátí. „Získáváme tak nové zkušenosti. Samozřejmě zde nevyužijeme všechno, čím jsme prošli, avšak některé prvky jsou velmi cenné,“ doplnil policista.