Na Sokolovsku je však jen málo lidí, kteří se jízdě na longboardu věnují.

Jak dlouho jezdíte na longboardu?
Tento rok v létě to byly skoro dva roky.

Co vás přivedlo k jízdě na longboardu?
Už od malička jezdím na skateboardu. Vlastně skateboard je skoro to samé jako longboard. Ovšem longboard je o dost delší, může mít až 1 metr. Na longboardu se nedělají triky, pouze se jezdí z kopce.

Máte nějaký vzor, který vás inspiruje a směruje k tomu, jak třeba máte jezdit?
Myslím, že pro mě to budou rodiče. Ti mě k tomu směrují a podporují mě v tom, abych se nevzdal a dál jezdil.

Jak jste se vůbec dostal k jízdě na longboardu? Jak vás napadlo začít se tomu věnovat?
Tak určitě jsem to viděl v televizi a hlavně tady v sokolovském skateparku jezdili starší kluci, takže tam jsem to často viděl, trochu jsem to okoukal. Zprvu jsem vlastně hodně jezdil na bikrosovém kole. Nakonec ale, když jsem viděl ty kluky, jsem se začal ozývat, že chci skateboard, no a dostal jsem k Vánocům svůj první skateboard. Když se to pak dalo, tak jsem co nejdříve začal jezdit, začalo se to stupňovat a stále jsem jezdil, zase jsem ale nakonec vyměnil skateboard za bikrosové kolo a tak trochu jsem to střídal.

Začínal jste na normálním skateboardu, nebo jste měl rybičku?
Začínal jsem na obyčejném skateboardu, rybičku jsem neměl.

Učil jste se nějaké triky na skateboardu, existují vůbec nějaké triky na longboard, nebo vážně neexistují?
Dá se říct, že na longboard existují triky, ale jsou různé druhy longboardů. Je longboard na downhill, slide longboard, nebo chcete-li free ride, a nakonec je longboard podobný skateboardu, ten je akorát dlouhý.

Jezdíte stále do skateparku, nebo už tomu tolik neholdujete?
Stále jezdím, hlavně přes léto. Pokud tedy nejsem někde na závodech nebo netrénujeme. Je to prostě věc, která mě baví. Také nejezdím jen do sokolovského skateparku, byl jsem i v jiných. Často jezdíme také do Karlových Varů, Nejdku, Františkových Lázní a já osobně to mám moc rád v Kynšperku nad Ohří.

Patříte mezi partu lidí, kteří projížděli na Halloween Sokolovem v kostýmech. Co vás vedlo k tomu, abyste něco takového udělali?
Ona se tahle akce na Halloween uskutečnila i minulý rok. Kluci se shodli, že bychom mohli udělat něco v maskách, nakonec se to uskutečnilo i tento rok. Povedlo se to a myslím si, že se to uskuteční i příští rok.

A co Vánoce? Vím, že ve sněhu se jezdit nedá. Neplánujete proto nějakou podobnou akci?
Musí být hlavně sucho. Když je mokro, tak to prostě klouže, nebo dokonce ustřeluje a je to nestabilní. Ovšem v mokru se jezdit na skateboardu dá. Na závodech a soutěžích se v mokru taky jezdí, my osobně v mokru jezdíme, protože když to klouže, je to větší zábava, a tím pádem nás to i o něco trochu víc baví, ale taky to je o dost nebezpečnější.

Jak to máte ve vaší partě se závody, jezdíte společně, nebo každý zvlášť?
No, v Sokolově jsme dva, kteří jezdí pravidelně na závody. To jsem vlastně já a můj kamarád. Nejčastěji teda na soutěže a závody jezdíme spolu, hodně se do toho tlačíme a vlastně většinu věcí s tím spjatých děláme spolu. Pak jsou tu kluci, kteří to používají ne závodně, ale spíše k dopravě.

Kde nejdále jste na soutěži nebo na závodě byli a umístil jste se na bedně?
V Brně. No a vždy se snažím, co můžu, ale pořád jsou tam kluci, kteří jsou rozhodně lepší než já. Nikdy jsem teda nic nevyhrál, ale zažil jsem čtvrté místo asi z 20 lidí. To byl slide jam, což znamená klouzání v kombinézách či v chráničích.

Slyšela jsem, že máte i fotografii s jedním známým skateboardistou, kde jste se setkali?
Ano, bylo to s Patrikem Schwitzerem na Kozákovi, což je vlastně světový pohár. Jeden je i u nás, další pak v Německu. Tenhle pohár je rozdělený na kategorie od A do C. Já jsem byl v kategorii C a skončil jsem šestašedesátý. Je to trať, kde je to uděláno jinak než u nás. U nás se jezdí ve čtyřech, u nich se dostanou takové speciální náramky s GPS navigací a rozřadí se to podle toho, jak je kdo dobrý, podle zkušeností.

Jak je to u nás se závody a soutěžemi, myslíte si, že by jich mělo být více, nebo že se závody tohoto typu docela drží?
To nevím, je to podle organizátorů. Protože u nás je nějakých šest závodů, z toho vlastně i pohár.

Máte nějakou speciální značku longboardu, na kterou nedáte dopustit, nebo vám na tom nezáleží?
Mně osobně na tom nezáleží, já teď co mám věci, tak ty jsou od Rangatang. Ty značky jsou v podstatě všechny stejné, dál se to odvíjí už jenom od toho, jak známá ta značka je, a podle toho se pak samozřejmě zvyšuje nebo snižuje cena. Kvalita je ale poměrně stejná.

Kolikátý longboard už máte?
Teď mám třetí desku a budu si v blízké době kupovat čtvrtou. Přičemž poskládaný longboard mám teprve jeden.

Co je nejdražšího při pořizování longboardu nebo výbavy na něj?
No, je drahé vlastně všechno. Třeba kolečka stojí dva a půl tisíce, deska pak může stát čtyři a půl tisíce. Ale nejdražší, co si teď budu pořizovat, je asi kombinéza, ta stojí asi deset a půl tisíce a pro mě je to samozřejmě ta nejdražší věc. Chrániče a gelové věci jsou taky dost drahé. Integrála, která se používá jako speciální helma, která když se praštíme do hlavy, tak praskne pod tím tlakem a naší hlavě se nic nestane, ta stojí šest a půl tisíce. Nezdá se to, ale ty ceny průběžně i stoupají. Jenom speciální treky jsou dost drahé. Já mám treky, které jsou zařazeny mezi ty speciální, řezané CNC, a ty stojí normálně třeba devět a půl tisíce. Mně se tedy poštěstilo je sehnat za méně. Existují ovšem i dražší treky.

Měli jste někdy i problém s policií?
Měli, hodněkrát. Pamatuji si, když jsme jezdili na Hruškové. Jedna starší paní na nás zavolala policii. Když přijeli, tak jsme to s nimi řešili, ale nakonec se to vyřešilo tak, že nesmíme jezdit na silnici, ale ve skateparku. Technicky vzato nám policie nic říct nemůže, protože skateboarding zakázaný není, akorát že se ohlíží na to, že je to dopravní prostředek bez brzdy. Jinak se skateboard nebo longboard může brát, dejme tomu, jako kolo.

Stala se vám na silnici při jízdě někdy nějaká nehoda?
Já osobně jsem nikdy nic zlomeného neměl. Několikrát jsem ale byl na operaci s koleny. Ale jinak se nám nehoda stala, bylo to někdy v létě, když jsme jako parta lidí byli jezdit v Nejdku z kopce. Můj kamarád měl tehdy povolené treky, jel a najednou se mu to celé rozklepalo a taková jízda se nedá ovládnout. Kamarád skončil ve svodidlech se zlomenou klíční kostí. Přijela záchranná služba, policie a i hasiči, kteří ho vytahovali z příkopu.

Máte nějakou veselejší vzpomínku na skateboardy, teď?
Mám, hlavně vzpomínky na pády, na ty musím pořád vzpomínat. Ke všemu, když teď říkám, jak je to hrozně lehké, protože to mám vlastně v nohách. To znamená, že se udržím a nedělá mi to takové problémy jako v začátcích.

Co je při jízdě na longboardu tedy nejtěžší?
No hlavně rovnováha. Když má někdo rovnováhu, tak je to o dost lehčí. Ale nejlepší asi je, když ten dotyčný nejdříve jezdil na skateboardu a pak se vrhne na longboard, přijde mu to jako to samé.

Autor: Sandra Kubíčková