V reprezentaci je v současné době sokolovský David Berka a v širší kádru nechyběla v minulosti ani Lucie Kaprová. Oba dva se v sobotu utkali v sokolovském bazénu s kolegy z celé republiky.

Lucka Kaprová využívá svých dovedností nejen při závodech, ale v létě slouží jako plavčík na jednom z největších koupališť v našem kraji. "Přes léto pracuji brigádně na koupališti Michal v Sokolově. Mám za sebou už šest sezon," říká mladá záchranářka. Práce plavčíků není jen opalování, ale mají velkou zodpovědnost. "Pokud je v areálu třeba tisíc návštěvníků je to náročné. Lidé se rozprostřou po celé vodní ploše a není vůbec lehké tento prostor uhlídat. Dále jsou v areálu různé vodní atrakce jako skluzavka či trampolíny. Tam mají někteří z návštěvníků tendence dělat vylomeniny a my musíme být ve střehu," říká Kaprová. Největším problémem obecně je podle ní fakt, že lidé přecení své plavecké schopnosti a poté jim dojdou síly.

Mostovka Krejcarové lávky spojila oba břehy řeky Ohře
Mostovka Krejcarové lávky spojila oba břehy řeky Ohře

Mezi záchranáři začínala Lucie velmi brzo. "Začala jsem mezi ně chodit už v pěti letech. Od té doby závodím a v 18 letech jsme si udělala kurz plavčíka," říká záchranářka. Sobotní závody přinesly několik disciplín. Na první pohled možná přišla laikům nejtěžší ta, kdy musí ve vodě tahat barel plný vody. A to není vše. Poté ho musí vytáhnout na břeh a z břehu na startovní bloky. Problém by s tím měl každý druhý chlap natož drobná slečna. Lucie však hodnotí jako těžkou zcela jinou disciplínu. "Je to plavání v hadrech. Je to hodně o síle," dodává Lucie Kaprová.

Sobotní závody byl jakousi ukázkou toho, co musí vodní záchranáři umět. "Musejí umět plavat za ztížených podmínek, tedy v hadrech. Poté s barelem naplněným vodou simulují ve vodě táhnutí tonoucího, další disciplínou je takzvaný most. Jde o pomoc dvou záchranářů tonoucímu. A nakonec plavání s kovovou zátěží, jak my říkáme s cihlou. Tu absolvují záchranáři se šnorchlem a maskou," říká Pavel Walta, který je šéfem zdejšího oddílu záchranářů.

Jak konstatoval, v sobotu přijeli borci a borkyně z Brna, Těrlicka, Klatov, Ústí nad Labem, Prahy či Karlových Varů. V posledních letech se daří sokolovskému oddílu dodávat záchranáře i do české reprezentace.

"Daří se nám to i přesto, že máme týdně pouhé dvě hodiny plaveckých tréninků, což není moc. Máme ale kvalitní trenéry, kteří dokáží předat své zkušenosti. Mladí reprezentanti jsou pak plody naší práce," dodal Walta.