Před deseti lety obrátil svoji pozornost právě k luku a vyplatilo se, dnes obléká dres elitního A týmu reprezentace České republiky. V těchto chvílích se už pečlivě připravuje na chystané mistrovství světa. Kynšperský sportovec popsal, proč ho uchvátil právě luk.

„Z luku střílel už můj táta. Byl dokonce reprezentantem a v roce 1992 se dostal až na olympiádu v Barceloně. Kdy jsem poprvé střílel já, to si nepamatuji. Systematičtěji jsem začal až na vysoké škole, ale brzy toho nechal. Hledal jsem něco impulzivního. Nejdřív to byl fotbal, pak v armádě přišly na řadu lyže, horolezectví, sebeobrana, přespolní běhy a orientační běh. A to všechno se spojilo v účasti na Winter Survival Mezinárodním mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji," vzpomíná lukostřelec.


Martin Hámor je sportovcem tělem i duší vlastně od útlého dětství. Jaký druh sportu byl náročnější, prý nelze snadno říci, každý má své.
„To se špatně srovnává. Lukostřelba je těžce o psychice. Stačí strašně málo a je po všem. Buď je člověk v pohodě a koncentrovaný a pak to jde, anebo ne. Survival znamená sáhnout si fyzicky na úplné dno. Samozřejmě i tam psychika pracuje. Běžně se stane, že to člověka přes veškerý trénink zlomí. Padne na zem a tělo nedokáže udělat už ani krok. Jediné, na co v takové chvíli myslí, je, nechte mě být, já tady umřu. Zažil to tam skoro každý, i já. Ale po chvíli se nějak většinou sebere a má šanci to v závodě ještě napravit. U lukostřelby to ale nejde. Tam je konec," vysvětluje sportovec.

Martin Hámor strávil větší část profesní kariéry jako tělovýchovný člen Armády České republiky, v současné době působí jako vedoucí personálního oddělení Vězeňské služby Kynšperk. Člen lukostřeleckého klubu LK ESKA Cheb je dvojnásobným vítězem Winter Survival Mezinárodního mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji a dvojnásobným mistrem ČR v lukostřelbě.

Klára Čurlinová