Už tradičně, a to devět let, vyráží rok co rok trojice lyžařů na fyzicky náročný lyžařský Přejezd Krušných hor. Letos se koná již 42. ročník. Pyšnit se opět může mezinárodní účastí. Na start, který byl včera ráno v Kraslicích, dorazilo také osm lyžařů ze sousedního Německa.

„Jezdíme pravidelně, běžky nás baví,“ řekl Stanislav Patrovský z Kraslic. Dodal, že kromě sportovního výkonu si užijí i plno legrace a setkají se s lidmi, které třeba celý rok nevidí. Další z trojice přijíždí na tuto akci až z dalekých Milovic. „Jsem rodák z Kraslic, kde jsem dlouhá léta žil. Rád se sem vracím a muselo by se stát nevímco, abych na přejezd hor nepřijel,“ konstatoval Miroslav Mádl. Poslední z trojice přitakává. „Před devíti lety jsme to zkusili a byl to pro nás zážitek. Od té doby se tu scházíme rok co rok,“ sdělil Antonín Veverka z Kraslic. Mezi lyžaři byli však i tací, kteří jeli poprvé. „Nevím, co od toho čekat, jsem zvědavý. Snad to zvládnu,“ smál se Petr Müller z Bublavy.

V kraslické základní umělecké škole přivítal v pátek ráno účastníky třiaosmdesátiletý nestor Robert Mašek. Ten jako vedoucí přejezdu zná lyžaře osobně. „Je až neuvěřitelné, jak se akce vžila do povědomí sportovních nadšenců,“ řekl Mašek. Jak dále přiznal, letos to bylo těžší kvůli omezení financí od sponzorů, ale ani na chvíli ho prý nenapadlo, že by se přejezd neuskutečnil. Zahájení akce si nenechal ujít ani starosta Kraslic. Přejezd Krušných hor je totiž od svého zahájení stále pod patronací městského úřadu.
„Přeji lyžařům skvělý sportovní zážitek a hlavně aby se všichni ve zdraví vrátili,“ řekl Zdeněk Brantl.

Lyžaři jsou rozděleni do tří skupin a najedou od 103 do 140 kilometrů za tři dny. Projíždí z Kraslic přes Přebuz, Horní Blatnou, Boží Dar, Klínovec nebo Horu Svatého Šebestiána. Účastníci doufají, že i po oblevě, která v uplynulých dnech postihla region, bude na hřebenech hor sněhu dost. „Minulý rok byla sněhová nadílka bohatá, dalo se dojet až do městského parku v Chomutově,“ dodal s trochou nadsázky Patrovský.
„Doufám, že kromě dobrého vybavení jste si nezapomněli dobrou náladu,“ dodal Mašek. Pořadatelé přejezdu tvrdí, že kromě radosti z pěkného sportovního výkonu si lyžaři přivezou domů i poznání západní části Krušných hor a dobrých přátel.