„Vítejte na tradičních staročeských májích v horním královském městě Krásno.“ Takto mohou letos vítat návštěvníky sobotní akce v Krásně. Obci totiž vrací titul města. Včera si pro něj jela starostka Krásna do poslanecké sněmovny. V novodobé historii Krásna tak budou letošní staročeské máje poprvé městské. Navíc v sobotu zpřístupní muzeum v Krásně novou expozici.
Tradiční máje zahájí ve 13.30 průvod městem, kdy nejdřív požádá rychtářku o povolení májů a pak už si dojde pro svého krále a královnu. Na náměstí pak nebude chybět řada tanečních a hudebních vystoupení, staročeský jarmak a oblíbená šatlava, kam drábové zavírají všechny návštěvníky bez viditelně nošené vstupenky. Ze Šatlavy se pak mohou ´hříšníci´ vykoupit sklenkou kořalky. Vše pak večer zakončí májová veselice v sále kulturního domu.
Pro návštěvnky bude v sobotu také otevřený celá areál muzea. „Novou expozici zde otvíráme až v září, kvůli májům ji ale poprvé ukážeme už v sobotu,“ slibuje Jitka Petránková z Krajského muzea Sokolov. A co nového tedy areál v Krásně naídne? Například velkorozměrový mechanický model přibližující těžbu a zpracování rudy na počátku 16. století nebo repliku hornické štoly.
Historie Krásna
Obec vznikla v místě původní hornické osady Drei Linden. První zmínka o Krásnu je z roku 1241 v kronice anglického kronikáře Bartholomea Angelica. V roce 1355 bylo Krásno povýšeno na městečko a byly mu uděleny horní svobody a práva pro doly a rýžoviště cínu.
Za Pluhů z Rabštejna se stalo v roce 1529 horním městem. V Krásně se nacházely přední cínové doly v Evropě. Král Ferdinand I. povýšil majestátem 1.září 1547 město na královské horní město a zároveň mu udělil městský znak.
Po roce 1945, po odsunu německého obyvatelstva, nástupu komunismu a dočasném uzavření Slavkovského lesa kvůli zřízení vojenského prostoru přišla devastace obce. Počet obyvatel poklesl na čtvrtinu a počet domů na třetinu předválečného stavu.
Nyní se ale Krásno opět může chlubit statutem města.