"Přemýšlíme, jak s tím naložíme. Myslím si, že v naší kompetenci není kontrolovat hosty, jejich zdravotní stav či dokonce totožnost. Navíc při vytížených víkendových večerech, kdy číšníci a servírky lítají po place, v tom bude zmatek. Ukazoval potvrzení, neukazoval potvrzení. Je to on, není to on, prostě nesmysl. Víme i o petici restauratérů, kterou jen do čtvrtka podepsalo téměř 3 tisíce sdružení. Většina z podepsaných mluví o šikaně státu," říká majitel kraslické restaurace Severka Tomáš Šrajber.

Autobusová doprava v Sokolově
Chybějící močovina může zastavit autobusovou i kamionovou dopravu

Nařízení podle něj přichází zrovna v době, kdy po letních měsících klesá na podzim restauracím výtoč. "nelíbí se mi, že stát zase cílí jen na gastro provozy, přitom riziko možné nákazy je na všech místech, kde se koncentruje více lidí. Budeme to muset nějak zvládnout. Hlavní je, aby nás opět úplně nezavřeli. To se snad už nikdy nestane," dodal Šrajber.

Mnoho otázek se díky novému vládnímu nařízení honí v hlavě i majiteli oblíbené sokolovské pivnice Dole v dole Martinu Tuchovi. "Nařízení vyvolává v hlavě plno otázek, co s tou situací. Je to záděr a práce navíc. Ptát se zákazníků, kontrolovat je. Přemýšlím jak to technicky zvládneme. Uvidíme, co přinese praxe v restauraci. Myslím si, že toto nařízení ministra zdravotnictví odradí další hosty k návštěvě restaurací či pivnic," řekl Tuch.

Ze zásahu hasičů. Vítr ve čtvrtek lámal stromy, ničil střechy...
FOTO: Vítr láme stromy, demoluje auta a strhává střechy

Od 1. listopadu podle nových nařízení přitvrdí kontrola testů v klubech, barech či restauracích. Hosté budou muset být očkovaní, po prodělat nemoc nebo mít platný test. Ty ovšem stát zároveň přestane proplácet a výrazně zkrátí jejich platnost. Testy zdarma budou určeny pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se z nějakého důvodu nemohou očkovat. Personál v restauracích musí kontrolovat, zda mají hosté potvrzení o očkování, prodělání nemoci či negativní test. Odpovědný za kontrolu má být majitel podniku. Host bude povinen certifikát předložit a bude ručit za to, že je pravý.

„To není v podstatě už ničím jiným, než donucením lidí k očkování. Navíc ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tak ještě před svým odchodem z vlády zaklekl na restaurace," myslí si jeden z oslovených hostů v restauraci Jiří Koniewicz.