Do imaginárního světa fantazie mohou nahlédnout lidé procházející starými uličkami Lokte. Ze zaslepených oken na ně totiž vykukují všetečné kočky, dumající muž a další roztodivné postavy. Kolemjdoucího mohou barevné výjevy překvapit až zarazit. Při bližším pozorování zjistí, že se jedná o malby důmyslně vsazené do prázdných výplní na stěnách domů. „Doposud byla vidět jenom zazděná okna, nic víc. Teď jsou ale fasády rozveselené a já věřím, že se obrazy budou lidem líbit,“ přeje si místostarosta Lokte Petr Zahradníček. Malby vznikly během letošního mezinárodního workshopu Plenér Loket. Umělci dostali jednoduché zadání navrhnout výplně slepých oken pro vybrané domy.

„Z nejlepších děl si pak majitelé objektů vybrali malby, které je nejvíce zaujaly. Co nyní lidé vidí, nejsou originály, ale ofocené kopie zvětšené na přesný rozměr a vyrobené na speciální reklamní desku. To aby odolaly povětrnostním podmínkám,“ vysvětluje kurátorka Plenéru Loket Štěpánka Bergerová.

Vedení města mělo vytipováno dvacet prázdných oken. Obrazů bylo zatím vybráno sedm. „Když v tom budeme pokračovat další dva roky, tak zde vznikne netradiční galerie pod širým nebem,” těší se Zahradníček. „Myslím si, že je to zajímavé zpestření. Je ale na každém, jaký si na to udělá názor,” říká jeden z loketských rodáků Jaroslav Kučera.