Velké plány s kostelem sv. Vavřince má do budoucna město Chodov. Aktuálně připravuje žádost o dotaci z Norských fondů, pomocí které by zajistilo opravu interiéru. Jedná se zejména o výměnu elektroinstalace, zabudování ozvučení, odhalení starých fresek a vymalování celého vnitřku. Řídit se přitom chce dochovanými fotografiemi. „Jelikož jsou snímky černobílé, tak nevíme, jaká byla původní barva. Kvůli tomu jsme se obrátili na město Waldsassen, pod jehož klášter dříve Chodov patřil. Právě tam žije hodně původních obyvatel našeho města, kteří odtud byli po druhé světové válce vysídleni. Tamní pamětníky jsme proto požádali, zdali by nezapátrali doma ve svých archivech a trochu nám nepomohli,“ pověděl místostarosta Chodova Patrik Pizinger. „Dlouhou dobu si stýskáme, že máme sice krásný kostel zvenku i opravenou střechu, ale uvnitř je elektroinstalace z padesátých let. Na rovinu mohu říci, že to je obyčejný hliníkový drát obalený hadrem,“ pokračoval Pizinger.

V kostele se nachází také pohřební krypta. „Ostatky zde uložené jsou v neutěšeném stavu, takže budeme pamatovat i na jejich důstojné uchování,“ podotkl místostarosta.

„Po celkové rekonstrukci, která je zatím vypočítaná na zhruba půl milionu eur, bychom chtěli památku více otevřít veřejnosti. Takže by se měla změnit i na výstavní prostory. Častější by mohly být také komentované prohlídky, čehož by se ujali členové hornického spolku Solles Chodov,“ řekl Pizinger. Sdružení chce nad kostelem držet záštitu a starat se v něm o pořádek. Už také oznámilo, že nechá zhotovit dřevěnou sochu sv. Barbory, která by měla být umístěná právě zde.

Během října se v Chodově uskutečnilo cvičení hasičů, jehož námětem byl požár kostela. „Akce měla zjistit, jak je objekt zabezpečený a kde jsou jaká rizika. Z návrhu opatření vyplývá, že je potřeba zajistit transport vody až nahoru do věže,“ konstatoval místostarosta.

V Chodově trénovali dobrovolní hasiči z Chodova společně s kolegy ze stanice Sokolov a podnikovými hasiči z Vřesové. „Poznatky ze cvičení poslouží mimo jiné při přípravě rekonstrukce prostorů kolem kostela právě i s ohledem na potřeby zasahujících hasičů,“ sdělil ke cvičné akci mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Martin Kasal.