Úleva. Takto krátce a výstižně okomentovali starostové malých obcí na Sokolovsku informaci, že od nového roku se o cyklostezku v jejich rajonu postarají krajští silničáři. Na údržbu oblíbené cyklostezky totiž neměli lidi, techniku ani peníze.

Léta volaly malé obce na Sokolovsku po tom, aby jim kraj zaplatil údržbu páteřní cyklostezky ze Sokolova do Kynšperka. Obce jako Citice, Hlavno či Dasnice neustále řešily stížnosti lidí na přeplněné koše, spadané větve na cyklostezce či rozbité lavičky nebo odpočinková sezení.

„Nemáme na údržbu cyklostezky techniku ani lidi. Mám zde jednoho člověka, který má co dělat, aby stihl udržet pořádek v obci, natož na cyklostezce. Neustále jsme na to poukazovali, ke stezce se nikdo nehlásil. Teď už to snad bude konečně dobré," říká starosta Citic na Sokolovsku Josef Sháněl.

Kraj v minulosti přenášel povinnost údržby na města a obce, jimž cyklostezka protíná jejich katastrální území. Ty se tomu přirozeně bránily, neboť náklady na údržbu a úklid byly pro většinu z nich nepřijatelné. Starostové se shodli na tom, že cyklostezka je nová, hezká, ale potřebuje i následný servis a na to jsou třeba finance.

„Je to danajský dar obcím. Jednou za týden vyváží na vlastní náklady obec odpadky," tvrdí v Královském Poříčí. Od Sokolova směrem proti proudu Ohře se tak obcím uleví. Kromě Citic prochází stezka i sousedními Dasnicemi.

„Cyklostezka nám prochází přímo obcí, museli jsme uklízet, abychom nevypadali jako nějací čuníci. Bereme si z úřadu práce dva lidi, kteří s údržbou pomáhají. Kdybych je neměla, je to problém," říká starostka Dasnic Ladislava Dubcová.

Údržbou Cyklostezky Ohře kraj pověřil od nového roku krajskou správu a údržbu silnic. V letošním roce kraj převzal dalších 16 kilometrů cyklostezky mezi Sokolovem a Kynšperkem nad Ohří, kterou nechalo vybudovat Ministerstvo financí ČR. Náklady šly z fondu na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji. „Tím se navýšila částka na údržbu, která zatím dosahovala asi 769 tisíc korun ročně. Navýšené náklady pro příští rok vložíme přímo do provozního příspěvku silničářů," vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Pánik.

O další úseky Cyklostezky Ohře, které nejsou ve vlastnictví Karlovarského kraje, se starají města Cheb, Kynšperk nad Ohří, Sokolov nebo Loket, ale i obce Šemnice, Kyselka či Velichov.

„Snažíme se obcím pomoci, protože víme, že některé z nich jen obtížně najdou ve svých rozpočtech peníze na údržbu cyklostezek. K tomu slouží krajský dotační program na rozvoj cyklistické infrastruktury. Získané peníze se dají využít nejen na výstavbu nových úseků, ale i na údržbu nebo nové značení. V letošním roce jsme poskytli celkem 3,8 milionu korun pro dvacet žadatelů ," upřesnil náměstek.

Obce ale mohou chybějící finance získat i z dotačního programu Státního fondu dopravní infrastruktury pro poskytování příspěvků na výstavbu a údržbu cyklistických stezek. Ten je podle kraje pravidelně vyhlašován již od roku 2008.