Druhý ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open je na programu ve čtvrtek, na některých místech i v pátek. Kromě prezentace škol na veřejnosti se v letošním roce daří naplňovat i druhý z cílů akce, a to spolupráci dětí a profesionálních umělců.

Koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, taneční, divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody připravilo po celé republice 400 základních uměleckých škol ve 330 městech a obcích. Vstup na několik set akcí je zdarma a nabízí zažít umění s dětmi v ulicích či na náměstích nebo v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích. Uměním díky dětem v tento den ožijí ale i nádraží, nákupní centra nebo kavárny.

V Karlovarském kraji se do akce zapojuje 14 škol, jednou z nich je i Základní umělecká škola Horní Slavkov/Loket, kde bude festival dokonce dvoudenní. „Čtvrtek bude ve znamení barev duhy, celé odpoledne budou moci diváci zhlédnout několik tanečních choreografií, vyzkoušet si aktivity ve výtvarných dílnách, podívat se na duhovou nebo strakatou pohádku v podání žáků výtvarného oboru ZUŠ a poslechnout si soubor příčných fléten v rámci připravených muzikohrátek. Odpoledne zakončí vystoupení pěveckého sboru ZUŠ Choir Melodie,“ pozval do Lokte ředitel školy Jan Zapf. Ve Slavkově bude dětem patřit páteční odpoledne.

V Karlových Varech připravuje program ZUŠ Open na Mlýnské kolonádě Karlovarský symfonický orchestr, kde vystoupí žáci několika ZUŠek. A například v Chebu se žáci představí na řadě míst, například v Rajské zahradě, na chebském hradě, v křížové chodbě františkánského kostela či v muzeu. Do ZUŠ Open se v našem kraji zapojí ještě města Bečov nad Teplou, Františkovy Lázně, Habartov, Chodov, Kraslice, Kynšperk nad Ohří, Mariánské Lázně, Nejdek, Sokolov a Žlutice.

Celostátní happening ZUŠ Open, který druhým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání. Dává školám mimořádnou příležitost prezentovat práci žáků jednotlivých škol v celostátním měřítku a také vyzdvihuje práci všech pedagogů, kteří se vzdělávání dětí v oblasti umění věnují. „Velmi si vážím obrovského nasazení všech zástupců a pedagogů základních uměleckých škol při realizaci dalšího ročníku ZUŠ Open. Společně se nám daří vytvořit tradici, díky níž malí umělci mohou veřejně představit výsledky svého studia a zároveň rozdávat radost z umění,“ říká patronka projektu Magdalena Kožená.

Podrobný program najdete na www.zusopen.cz.

Mini ZUŠ Open pořádala v loňském roce Základní umělecká škola Horní Slavkov v Lokti i ve Slavkově.
ZUŠ Open v Lokti bude ve znamení barev duhy