Svému koníčku obětuje takřka veškerý volný čas během roku. Díky tomu ročně vyrobí až 150 kusů skvostných kraslic. Rukama prochází člence Asociace malířek a malířů kraslic České republiky Lence Volkové. Ta svůj um o víkendu předváděla při výstavě Kraslice v Kraslicích.

Zdobení velikonočních kraslic se intenzivně věnuje už od roku 2006. Když o rok později svá vajíčka poslala do asociace, ihned ji přijali za členku. Jak samy malířky říkají, ovládat dvě techniky zdobení je náročné.

Lenka se však postupně naučila hned tři. Vajíčka tak zdobí slámou, jezerní sítinou a voskovým reliéfem. „Zdobení vajíček není jen záležitostí před Velikonocemi, já zdobím po celý rok, po práci, když je čas,“ říká Lenka Volková. Zrovna zapaluje malý kahan, na kterém si rozehřívá vosk. „Je to má vlastní výroba, kvůli správnému složení jsem zavítala i do laboratoří. I díky vlastnímu vosku jsou mé kraslice jedinečné a originální,“ poukázala.

Zdobit vajíčka začala zprvu právě voskem, postupně se od zkušenějších malířek učila další techniky. „Jsem nesmírně vděčná za to, co mě naučily,“ pokračuje s leskem v očích. Jak sama říká, zdobení kraslic je poměrně náročné. „Záda a oči nás pořádně bolí. Člověk musí být trpělivý, nesmíme nic uspíšit, na vajíčku by to bylo poté znát,“ poukazuje. Ukazuje přitom na nově nazdobené kraslice jezerní sítinou. „Právě tato technika je pro mě poměrně složitá, ale stále se učím. Není to navíc jen o samotném zdobení. Musím vyrazit v tu správnou dobu do přírody a nasbírat jezerní sítinu, dobře vyzrálou, tenkou, na které nesmí být žádné fleky. Třeba letos se mi ale na kvalitní jezerní sítinu nepoštěstilo,“ krčí rameny. Jezerní sítinu Lenka při tvorbě kraslic kombinuje například se sametkou s tradičními barvami – bílou a červenou, které symbolizují život a krev. Lenka Volková pochází z Prahy.

Výstavy v Kraslicích se účastní již tradičně. Příští rok se uskuteční už dvacátý ročník. Ten pořadatelská kraslická městská knihovna pojme ve větším.

Asociace malířů a malířek kraslic České republiky je neziskovou organizací. Jejím cílem je sdružovat malíře a malířky kraslic a jejich příznivce, chránit a udržovat tradiční způsoby této tvorby, protože malířek ubývá. Vychovává tak i mladé tvůrce, aby se tradice zachovala.