Invazi do menších měst na Sokolovsku odstartovaly velké obchodní řetězce. Zjistily totiž, že i v místech, kde žije jen několik tisícovek obyvatel lze získat slušné tržby. Další boj o zákazníka tak chtějí svést například v Horním Slavkově či Kynšperku nad Ohří. A jak neustálou řevnivost mezi konkurenty vnímají samotní lidé? Ti v první řadě doufají, že příchod nových obchodníků bude znamenat celkové snížení cen v jejich bydlišti.

„To víte, že se moc těšíme, až budeme moci do nového supermarketu chodit. Někteří si dokonce už nedělají zásoby a čekají až na první nákupní den,“ řekla Věra Fleischmanová v předvečer oficiálního otevření prodejny Penny Marketu v Kynšperku nad Ohří, kde se kasy poprvé rozjely včera ráno.

Pro místní obyvatele to byla událost číslo. „Tak konečně jsme se dočkali. Supermarket jsme si hodně přáli. Především lidé, kteří nemají automobil a nemohou si pro větší nákup zajet do jiného města,“ prohlásil jeden ze zákazníků. „Ostatním obchodníků to asi tolik příjemné nebude, ale co máme říkat my? Také chceme levnou zeleninu, ovoce a další potraviny,“ pokračoval ve výpovědi oslovený zákazník.

Na místě, kde prodejna vyrostla dříve bývala čerpací stanice a menší parčík. „Stejně tu nic pořádného nebylo, jen nepořádek. Takhle tu máme alespoň pořádný obchod a pěkné parkoviště,“ reagoval kolemjdoucí.

Také starosta Kynšperka nad Ohří René Bolvari přiznává, že podobný supermarket ve městě chyběl. „I když se zprvu mezi lidmi objevily nějaké obavy ze stavby, tak časem vymizely. Teď novou službu dokonce vítají,“ poznamenal starosta.

A jak novou konkurenci vnímají zdejší obchodníci? Vietnamský podnikatel z nedaleké ´zapomněnky´ si žádné starosti nedělá. „Já se o svůj obchod nebojím. Oni mají své zboží a já zase trochu jiné. A něco určitě budeme mít ještě levnější, než oni,“ smál se prodejce. „První den k nám možná přijde méně lidí, ale pak se to srovná. Problémů se nebojím, ani práce,“ doplnil.

Žádné oficiální stížnosti ze strany obchodníků na příchod nového řetězce radnice neeviduje. „Myslím si, že s tím už i delší dobu počítali a uvědomili si, že je to stejně nevyhnutelné,“ podotkl Bolvari. Podobně mluví i bývalý tajemník kynšperského městského úřadu Pavel Růžička.

„Za velkými nákupy občané spíše dojížděli a v místě si dělali už jen ty doplňující. Výhodou také je, že Penny Market bude mít otevřeno až do pozdních večerních hodin. To ocení hlavně lidé, kteří přicházejí pozdě z práce,“ zmínil Růžička s tím, že v supermarketu našla zaměstnání řada zdejších obyvatel. „Celkem jsme tu vytvořili dvanáct pracovních míst,“ konkretizoval zástupce společnosti a investora Karel Reytt.

Ještě na jaře by se prvního marketu ve městě mohli dočkat také obyvatelé šestitisícového Horního Slavkova. Firma už zde začala u autobusového nádraží stavět malý obchod řetězce Tesco. „Stavbyvedoucí mi potvrdil, že market bude hotový do konce dubna,“ řekla včera starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Obchod zde měl stát už před dvěma lety, město se ale stále dohadovalo s investorem, který si koupil pozemek, ale stále nechtěl začít stavět. Podle starostky se na market obyvatelé Slavkova těší. Potvrdila to prý i anketa, kterou město vyhlásilo, když se o stavbě obchodu začalo uvažovat. Vrátilo se zhruba sto odpovědí, ze kterých byly jen dvě proti stavbě.