Azyl tam našel poraněný orel mořský, který se nyní zotavuje ve voliéře, jež slouží jako karanténa. Stanice ročně zachrání stovky zvířat a disponuje i vlastním speciálním zvířecím boxem, který funguje jako dětský babybox.

Vzácného orla mořského, který patří k největším žijícím orlům vůbec, přivezl zvířecí záchranář a správce stanice Vladimír Tomáš Smolík z Ostrova, kde ho poraněného nalezli lesníci u tamní vlečky. Asi roční mládě kulhalo a bylo odřené. „Při ošetření jsem zjistil, že má naražený jeden pařát. Naštěstí nebyl zlomený. A také byl odřený, patrně někam narazil. Nyní je tak nutné poraněná místa denně mastit,“ popisuje Smolík.

Očekává, že zpět do volné přírody ho vypustí zpět asi za dva týdny. Nyní se orel, který už nyní má rozpětí křídel okolo dvou metrů, těší kromě péče zvířecích záchranářů také vydatné potravě. Ve voliéře pořádá králíky nebo kuřata.

Drosera zachrání během celého roku stovky zvířat. Stará se například o dravce, kteří se popálili o stožáry vysokého napětí nebo je například srazí auta na silnicích. „Přes léto jsme se starali o mláďata poštolek, káňat a soviček,“ poukázal Smolík.

V péči stanice skončila také poraněná liška, která v Droseře zase načerpala kondici. „Když se tu začal pohybovat samec lišky, stačilo otevřít vrata záchranné stanice a byla zpět ve volné přírodě,“ pokračoval zvířecí záchranář.

Stanice Drosera disponuje i vlastním zvířecím SOS boxem, který funguje na principu dětského babyboxu. Lidé tak mohou nalezené poraněné zvíře zanechat ve speciálním boxu v případě, že záchranáři nejsou přímo ve stanici. Nutné je ale o umístění zvířete Droseru informovat. Kontaktní čísla jsou přímo u boxu. Ten už zachránil téměř čtyřicet zvířat. Nejčastěji tam lidé nechávají mláďata, která vypadla z hnízd.

Drosera se postupně rozrůstá. Letos chce začít pracovat na vybudování infocentra pro veřejnost ve skandinávském stylu tak, aby i lidé mohli zase začít navštěvovat část ´zvířecí nemocnice´.