Byl bez práce, bez peněz, bydlel v azylovém domě a vyhlídky na lepší život se mu ztrácely v nedohlednu. Pak ale přišel zásadní zvrat, dostal nabídku k zaměstnání a jeho osud se rázem začal ubírat jiným směrem. Řeč je o Martinu Siváňovi ze Sokolova, který se neštítí práce, umí pořádně zabrat a je na něj spolehnutí. Nikde však dlouho nemohl najít uplatnění. Jak sám říká, sehnat práci v dnešní době je hodně těžké. Naštěstí pro něj a řadu dalších lidí s existenčními problémy působí v Karlovarském kraji sociální firma Srdce a čin, která vytváří pracovní místa pro sociálně vyloučené klienty. Kromě lidí bez domova do této skupiny patří i nezaměstnaní občané starší padesáti let či zdravotně postižení. „Díky nové práci jsem si našel bydlení v Habartově. Jsem nesmírně rád, že jsem tuto příležitost dostal," svěřil se Martin Siváň. „Děláme, co je potřeba, makáme v lese, sekáme trávu a provádíme jednoduché stavební práce," poznamenal.

Na partu klientů sociálního podniku Srdce a čin, který v Sokolově dostal zakázku na sekání trávy, dohlíží předák Míra. „Chlapi si váží, že si takto mohou přivydělat. Jsou spolehliví a odvádí kvalitní práci," pochválil své svěřence. „Myslím si, že Srdce a čin je velkým přínosem. Pomáhá lidem, kteří by práci jinak nesehnali," prohlásil předák.

Srdce a čin vysílá své pracovní skupiny na různá místa. Jsou v nich zastoupeni muži i ženy z azylových zařízení a domů na půl cesty, jež spravuje obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. „Od poloviny dubna jsme dostali příležitost podílet se na hospodaření v lese. Spolupráci s firmou Foresttrans jsme dohodli s oboustrannou nadějí, že v náročné činnosti uspějeme. Práci jsme zahájili úklidem klestu a jak říkali hajný i revírník, paseky jsme doslova vyluxovali. Následovala sadba stromků do nepřipravené půdy," uvedl ředitel Petr Beránek.

„Dále jsme dostali na starost úpravu pozemku okolo administrativního sídla v Karlových Varech a generální úklid budovy po rekonstrukci interiéru," vyjmenoval Petr Beránek.