Deset tisíc za kočárek, dalších minimálně pět na další nutné oblečení a výbavičku pro miminko. A to se držíme hodně při zemi. Taková je cenová realita v dnešních Čechách. Karlovarsko přitom, ač je zde největší nezaměstnanost a nejnižší úroveň vzdělání, je také krajem s nejvyššími cenami.

„Když jsem se před rokem vdávala, bylo porodné vyšší. Ne že bychom podle toho plánovali rodinu, ale počítáme s každým příjmem i výdajem. Takže právě změna k horšímu v této položce nám věru radost neudělala. Splácíme hypotéku na byt, kupujeme postupně zařízení, něco málo investujeme do volného času a na rekreaci. Kdybychom teď měli dítě, životní úroveň se nám, a tím pádem i jemu rapidně sníží. Proč se mluví o státní podpoře rodiny, když se snižují takovéto příjmy, tomu nerozumím,“ kroutí hlavou Edita Hudcová z Karlových Varů.

Podle většiny mladých lidí je v nynější době nejlepší si trochu život nejdříve zařídit a postavit se finančně na vlastní nohy a teprve potom si pořizovat dítě. Výše porodného přitom hraje podružnou roli.

„Samozřejmě že nebudeme kalkulovat s porodným, rozhodně ne s nějakým tisícem víc či méně. Na druhou stranu je to podle mého názoru krok diskriminující právě mladé rodiče. Takhle se asi porodnost dlouhodobě v republice nezlepší,“ kritizuje Pavel Kratina z Ostrova. Podle statistiky jsou při narození dítěte nejdražší kočárek, přebalovací stůl, dětská sedačka a autosedačka a podobně.