Napouštění obřího jezera Medard v okolí Habartova se blíží. Pětisethektarová plocha se začne vodou plnit už v červnu. Sokolovská uhelná totiž přestane z lomu čerpat důlní vodu, a tak například lidé z vyhlídky u Habartova uvidí rozšiřující se louži na dně.
Předpoklad je, že lidé uvidí pozvolný proces napouštění.

„Bude možné sledovat pozvolné zatápění dna jezera například z vyhlídky MASák, která je nově vybudovaná u Habartova,“ uvedl Josef Janura z finančního oddělení Městského úřadu v Habartově.

„K zatápění území, které bylo dlouhou dobu spjato s těžbou hnědého uhlí, dojde tak, že se přestanou odčerpávat spodní a důlní vody. Ty se dnes musí odvádět mimo území bývalých lomů Medard a Libík,“ vysvětlil začáteční proces napouštění budoucího jezera Janura s tím, že samotné napouštění z řeky Ohře bude možné až po zaplnění dna jezera.

Zároveň by se měl začít stavět 250 metrů dlouhý kanál z Ohře, kterým pak poteče voda z řeky přímo do jezera.
To by se mělo stát až v letech 2010 až 2013. Musí se totiž počkat, až hladina na dně jezera kvůli důlní vodě a dešťům sama nastoupá, aby proud z řeky nepoškodil dno a břehy.

Za několik let vznikne u Sokolova rekreační oblast, která by měla uspokojovat jak turisty z České republiky, tak ze zahraničí.
Lákadlem pro turisty v regionu budou také lesopark a zoopark. Ty vznikají na bývalé důlní výsypce Silvestr mezi Březovou, Dolním Rychnovem a golfovým hřištěm v Sokolově.

V současné době se pracuje na technické rekultivaci, která by měla skončit letos. Na podzim se zde začnou vysazovat stromy a zakládat travnaté plochy.
Centrem přírodního zábavního parku se pak má stát obora o rozloze asi 60 hektarů s daňčí, mufloní a černou zvěří. Na nové rekreační oblasti pracuje od předloňského roku rovněž Sokolovská uhelná.