S velkým zájmem sledují lidé dění okolo budoucího jezera Medard u Sokolova. Jak se postupně plní vodou, přibývá také otázek. Co vznikne v jeho blízkosti? Jaké projekty se tu chystají? Podle generálního ředitele Sokolovské uhelné Františka Štěpánka mají šanci na úspěch jen takové aktivity, které se budou moci samy uživit.

„Bylo by nesmyslné rozjíždět projekty, které by v budoucnu vyžadovaly vysoké dotace. To by pak mohlo celý záměr degradovat,“ konstatoval Štěpánek. Současně zmínil, že společnost má na stole celou řadu návrhů od nejrůznějších organizací. „Budeme však velice opatrně zvažovat, co se zde vybuduje a co ne. Opravdu bychom byli neradi, aby z některých částí vznikaly pozice, jež budou spíše pro ostudu,“ doplnil.

Těžaři si také pohlídají, aby se plánované projekty nekřížily s jinými v regionu. „Jestli dnes máme nádrž na Michalu, která slouží ke koupání, tak se asi jen těžko poženeme do podobných aktivit. Nemělo by to logiku,“ vysvětlil Štěpánek. „Prioritně budeme investovat a klást důraz na to, aby zde byla zaměstnanost. Pokud v regionu bude práce, může to tady dobře fungovat,“ pokračoval.

Vzhledem k budoucí rozloze jezera, která má dosáhnout téměř 500 hektarů, bude spíše zaměřené na vodní sporty než ke koupání. Kolem vody se má navíc táhnout základní okruh 12,5 kilometru dlouhé cyklostezky. Na ni by měly být napojené další cesty, které výletníky navedou do okolních obcí. A právě to je přáním obcí mikroregionu Pod Chlumem. „Nyní se již dokončuje projektová dokumentace,“ potvrdil zájem obcí starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza. Na podzim pak svazek požádá o dotaci. „Když se vše podaří, tak se lidé na kole dostanou nejen k nám, ale i třeba do Krajkové nebo se napojí na páteřní cyklostezku podél řeky Ohře,“ podotkl Hrůza.

Sokolovská uhelná u jezera počítá s golfovým hřištěm. „Mělo by však být trochu jiných parametrů. Jednalo by se spíše o takzvané public hřiště,“ poznamenal Štěpánek. Severní svahy naopak těžaři vidí jako ideální prostor pro rozparcelování a budování satelitního sídliště. „Ačkoli na nás byly veliké tlaky, tak jsme pozemky kolem jezera nerozprodávali. Já si myslím, že je to dobře. Pozemky chceme mít pod kontrolou, aby neskončily v rukou spekulantů,“ dodal generální ředitel.