Nejen na Sokolovsku budou lidem 7. května po celý den volně přístupné ordinace kožních lékařů. Rakovina kůže tvoří 25 procent ze všech typů rakovin a když se zachytí včas, bývá snadno řešitelná.
Lidé, kteří pozorují změny na svých pihách, mohou navštívit kožního lékaře. „Už několik let ke mě v tento den chodí desítky lidí,“ řekla primářka kožního oddělení sokolovské nemocnice Helena Němcová. Ta dokonce mezi škálou znamének, které prohlížela, objevila předloni tři melanomy. „Příznaků je celá řada. Pokud se znaménko například vyvyšuje, začíná měnit barvu, zvětšuje se svědí nebo krvácí je to znamení, že něco není v pořádku a lidé by měli ihned navštívit kožního lékaře,“ řekla Němcová.


Léčba rakoviny kůže v ranném stádiu je velice jednoduchá. Melanom se chirurgicky odstraní. Lidé si ale často myslí, že operativním zákrokem se rakovina spíše rozjede. „Je to mýtus. Chirurgický zákrok je totiž jediný způsob léčby,“ tvrdí primářka.
V Evropském dni melanomu budou kožní lékaři pacienty vyšetřovat dermatoskopem, navíc dostanou materiály, ve kterých bude popsaná ochrana před sluníčkem a poradí jim, jak mají změny na kůži sledovat a chránit. „V nemocnici máme k dispozici ruční dermatoskop. Digitální bývají většinou na klinikách,“ uvedla Němcová. Digitálním dermatoskopem zaměří lékař podezřelou pihu. Přístroj během několika vteřin vyhodnotí jestli se jedná o znaménko nebo melanom.