V Karlovarském kraji je to vůbec první památník podobného druhu. Takzvané stolpersteine v Chodově připomínají rodinu Eduarda Kronbergera, místního židovského obchodníka.Větší část rodiny zemřela za 2. světové války v koncentračních táborech. Zajímavostí smutného příběhu je mimojiné fakt, že děti Ruth a Kurt z rodiny přežily díky pomoci sira Nicolase Wintona. Eduard, Walter, Oskar a Erna Kronenbergerovi to štěstí neměli.

„Eduard Kronberger byl v období před druhou světovou válkou nejbohatším chodovským obchodníkem židovského vyznání.Obchodní aktivity rodiny Kronbergerových sahaly daleko za hranice města Chodova, zboží Eduarda Kronbergera bylo dodáváno do celé Evropy. Konce války se dožili pouze Ruth a Kurt Kronberegerovi, které zachránily takzvané Wintonovy vlaky. Většina rodiny, ale zemřela za války v Osvětimi," informoval chodovský historik Miloš Bělohlávek. O umístění vzácného památníku se postaral uznávaný německý sochař Gunter Demnig.

Od roku 1995 jich v Evropě položil téměř 50 tisíc kusů a každý kámen připomíná jednu oběť holocaustu. V Chodově jsou nyní čtyři kameny uložené u domu číslo. 18, rodina se tak alespoň symbolicky vrátila zpět ke svému domu. „Je krásné, že po letech lidé vzpomínají na smutný příběh nevinných lidí. Druhá světová válka byla sama o sobě velká nepochopitelná bitva. Připomínáme si oběti této nesmyslnosti, ale ještě smutnější je, že lidstvo je neponaučitelné. Když se podíváme na to, co se ve světě děje, lidé jakoby bez války nedokázali žit a to je to, co mi přijde hrozné," svěřila se obyvatelka Chodova Simona Plachá.

Klára Čurlinová