Sdružení pěti měst Karlovarského kraje má na dosah podpis memoranda ke spolupráci s pekingským Xichengem. Memorandum by se týkalo hlavně lázeňství a kultury. Čínský distrikt Xicheng totiž před rokem vyzval vedení Karlovarského kraje k další významné spolupráci. Krajem pověřený Tomáš Svoboda, starosta Kynšperka nad Ohří, proto kontaktoval vybraná města a návrh jim předložil. Ta pak vytvořila oficiální sdružení. Zapojily se Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Ostrov, Jáchymov a Kynšperk nad Ohří. Pro sdružení by to prý mohlo znamenat významný nárůst turismu.

„Xicheng je distrikt Pekingu, který obývá přes jeden milion obyvatel. Máme potvrzené, že až 400 tisíc lidí by mohlo do našich měst vycestovat. Mají na to dostatečné možnosti. Pro sdružení i Karlovarský kraj by to samozřejmě znamenalo zvýšení cestovního ruchu. V tuto chvíli máme spolupráci na dosah, při posledním jednání jsme se dohodli, že memorandum podepíšeme. Od tohoto záměru nás dělí už jen cesta do Xichengu, kde dojde k podpisu. Věříme, že se nám ji podaří uskutečnit teď na podzim, jak bylo v plánu, nebo alespoň začátkem příštího roku," informoval starosta Tomáš Svoboda. Podle něj má i Kynšperk nad Ohří turistům co nabídnout.

Zrekonstruovaný pivovar prý už patří mezi vyhledávané turistické cíle. „Myslím si, že i takové město jako Kynšperk nad Ohří má zajímavá místa, kam se mohou návštěvníci podívat. Máme například jeden z nejdelších dřevěných mostů v republice. Cílem turistů bývá velmi často i obnovený pivovar, který už znají například i na Moravě. Velký přínos pro sdružení měst je také to, že z Pekingu už lze cestovat rovnou do Prahy. Přesunout se do Karlovarského kraje už není komplikované," doplnil starosta.

Turisté prý ale budou navštěvovat v případě zájmu i další města v kraji. Sdružení počítá například se zájmem o Karlovy Vary. Podobný záměr záměr má i česká strana. V případě možností by prý bylo možné zajistit návštěvu českých turistů v Xichengu.

Autor: Klára Čurlinová