„Na papíře už jsem viděl spoustu projektů včetně těch Městské policie v Sokolově. Seznámil jsem se s nimi, ale chci je vidět na vlastní oči, jak fungují v praxi," přiblížil důvod své páteční návštěvy v Sokolově starosta Domažlic Miroslav Mach. Spolu s ním přijel nový velitel tamní městské policie Petr Kubal. Nejsou prvními ani posledními zástupci měst, kteří se do Sokolov přijíždí od strážníků něco přiučit. Byli zde zástupci jedné z plzeňských částí, chystá se sem Šternberk. Zeptali jsme se, proč zrovna Sokolov?

„Domažlice jsou zhruba tak velké jako Sokolov. Petr Kubis je zde pět šest let velitelem a je ochoten mi pomoct, sdělit své poznatky z praxe, které jsou pro mě velmi důležité, prostě mi má co nabídnout. Proč bych měl vymýšlet něco, co už je dávno vymyšlené, a hlavně to funguje v praxi," říká Kubal. Podle něj je současná městská policie v Sokolově jednou z nejlépe vybavených a fungujících v ČR.

Jeho slova velitel sokolovských strážníků potvrdil a zároveň přiznal, že začínali podobně jako Domažlice. „Jedna místnost a po ní běhalo zmateně osm lidí v černých montérkách. Město do nás od té doby zainvestovalo obrovské peníze a já si je snažím, v uvozovkách, zasloužit," říká velitel MP Sokolov Kubis. Proto je prý ve městě řada doplňkových projektů okolo. Namátkou lze zmínit úklidové čety, útulek pro opuštěná zvířata a mnoho dalších. „Pro mě bylo velkým překvapením, co všechno může městská policie dělat," podotkl starosta Mach. Líbil se mu nápad úklidových čet, které úkolují a následně kontrolují městští strážníci. Až v Sokolově zjistil, že jde skloubit činnost MP a civilních pracovníků. A to nejen v ulicích, ale například i u kamerového systému. Ten v Sokolově obsluhují zdravotně znevýhodnění občané, které platí stát. Mach se zajímal například i o to, jak Sokolovští eliminují pocit strachu či nebezpečí občanů z určitých, většinou takzvaných sociálně vyloučených lokalit, a měl mnoho dalších otázek.

„Městu Sokolov dělá dobrou službu i Ministerstvo vnitra, které hodnotí zdejší projekty velmi dobře a řadu z nich také financuje. To je pro Sokolov dobrá reklama," tvrdí radní Jan Picka, který je pověřen vedením MP a byl též přítomen páteční schůzce.