„Kromě zmíněné studie máme zpracovaný obdobný dokument na ulici U Koupaliště a připravujeme ulici Jiráskovu a Husovu, tedy všechny větší sídelní prvky," vyjmenoval starosta Chodova Patrik Pizinger.

Soubor studií podle něj radnici ukáže, jak by zrenovované lokality měly vypadat a na kolik by městskou pokladnu přišly. „Můžeme pak stanovit priority a konkrétní postupy," poznamenal starosta. „Je jasné, že vše nemůžeme realizovat najednou, jedná se o desítky milionů korun, záměr je třeba rozdělit do etap," řekl Pizinger s tím, že město pověří příslušné úředníky, aby zjistili, zda je možné na projekty získat dotační peníze.

Prvním krokem k regeneraci sídlišť budou práce na vyřešení problému kolem dešťových vod v Tovární ulici, teprve poté je možné uvažovat o dalším postupu. „Obyvatelé tamních domů nám jistě dají za pravdu, ve sklepech je často trápí voda," upozornil na nutnost prací starosta.

Návrhy na úpravy jednotlivých sídlišť jsou podle starosty rozumné a podílejí se na nich také samotní obyvatelé, kteří vyjadřují své postřehy v rámci lokálních anket. „U projednávání s veřejností jsou pak přítomni projektanti, kteří případné připomínky na místě vysvětlí či okomentují," doplnil Patrik Pizinger.

Chodovská sídliště by tak v dlouhodobějším horizontu mohla změnit svou tvář. Naznačuje to právě studie pro Tovární ulici a okolí, v níž architekti počítají s řadou novinek.
Například dominantou plánovaného dětského hřiště má být pirátská loď, chybět nemá pětimetrová lanová pyramida a menší herní prvky. Mobiliář mají tvořit moderní lavičky, pergola, netradiční multifunkční stojany na kola, koše na psí exkrementy a klasické odpadkové koše. V klidnější části vnitrobloku počítají autoři studie s přírodní posilovnou. Ta má být vhodná i pro méně zdatné zájemce o cvičení.

Opravy se dočkají chodníky, k nimž přibude pryžová plocha, kterou lze využít pro různé aktivity maminek s nejmenšími dětmi nebo pro hru pétanque, kuželky či skákání přes švihadlo. Zajímavým prvkem je například také zavěšená lávka pro pěší přes Chodovský potok. (tin)