Sokolov totiž stanovil ve městě problémové lokality, kam tuto sociální dávku úředníci novým nájemníkům posílat nebudou. To se nelíbilo skupině zhruba dvaceti senátorů, kteří si stěžovali u Ústavního soudu. Sokolov nelenil a obrátil se dopisem na premiéra Andreje Babiše i Parlament ČR s prosbou o pomoc či o názor, jak mají v podobných situacích města postupovat. Z migrace, podle řady názorů, profituje obchodní lobby vydělávající na sociálních dávkách a příspěvcích na bydlení poskytovaných příslušnými úřady.

Nutno dodat, že takzvaní obchodníci s chudobou jsou mnohde jediní, kdo dá sociálně slabým a problémovým rodinám bydlení.
„V dopise od paní Šabatové není uvedeno, jak máme postupovat a zastávat se slušných lidí. Říká nám, že v našem opatření obecné povahy chybí nějaké věci, které nás k tomu opravňovaly. Nicméně v druhé části dopisu nám hned píše, že i kdyby tam ty věci byly správně, tak jsme neměli právo to udělat. Nevím, co si mám o tom myslet,“ říká Picka.

Neziskové organizace podle něj dělají 25 let, že problém řeší, ale doposud nevyřešily nic.

Stejný názor měl i zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Při své návštěvě Sokolova se pozastavil nad několika věcmi. Jednou z nich jsou možné nekalé praktiky se sociálními dávkami. Jde o to, že někteří obyvatelé mohou obírat stát o velké částky.

Zástupce ombudsmanky do Sokolova přijel proto, aby zjistil, jak funguje opatření obecné povahy. Opatření vyhlásilo město na některé sociálně vyloučené lokality. Do těch odmítá posílat doplatek na bydlení, což se nelíbí několika senátorům.
„Hovořil jsem se starostou, místostarostkou a ředitelem firmy spravující obecní bytový fond. Obec má přibližně 24 tisíc obyvatel. Nově, před vydáním shora uvedeného opatření se do obce přistěhovalo asi 600 nových obyvatel, zpravidla Romů, kterým bydlení nově zajistili soukromí vlastníci bytů,“ popsal Křeček.

Sokolov počká, než rozhodne Ústavní soud, a do té doby bude postupovat dosavadním nastaveným trendem dávky nevyplácet.

Výše nájmů se nelíbí ani samotným nájemníkům. Sami se však bojí mluvit. Za ně jsou ochotni říci svůj názor jejich příbuzní.
„Sebrat spekulantům doplatky. Za 2+1 chtějí až devět tisíc. Běžte se podívat do těch bytů. Katastrofa. Jak si můžou dovolit tohle nabízet k bydlení? Vydělávají velké peníze a do bytů je neinvestují,“ říká Jiří Bílý, který sem jezdí za příbuznými či kamarády ze sousedního okresu na návštěvu, a na rozdíl od nich se proto nebál mluvit.

Podle svých slov by do lokality U Divadla nešel nikdy bydlet. A kam tedy jít, pokud skončí doplatky? „Nevím. Museli by příbuzní pomoci. Město nám byt nedá. Jednou jste černej a nemáte takovou šanci jako ostatní,“ dodal Bílý.

Podle slov veterináře si zvíře v tomto horkém počasí doma najde kout, kde je mu dobře. Venku i doma musí mít pořád dostatek vody.
I domácím mazlíčkům je teď horko