„Ze strany naší společnosti jde především o pomoc městu Sokolov. Ve dvou se takové věci řeší vždy snáz,” uvedl František Štěpánek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné. Podle něho šlo v tuto chvíli o operativnější řešení, než kdyby nákup měla realizovat přímo radnice. „S městem teď jednáme o dalším postupu a společně hledáme nějaké komplexní řešení celé lokality,“ doplnil.

Samotné město se pokusilo v minulosti domy koupit. Dohoda ale vždy ztroskotala kvůli výši kupní ceny. Jejich majitelé v čele s Alexandrem Kendikem je radnici nabízeli za 36 a následně za 34 milionů korun. Sokolovská uhelná za ně údajně zaplatila 30 milionů. „My jsme se o domy zajímali čtyři roky. Chtěli jsme v budoucnu ovlivnit to, aby se nedostaly do rukou spekulantů obchodu s chudobou. Věděli jsme, že se o ně zajímaly další tři nebo čtyři subjekty. Jsme jako město rádi, že je koupila Sokolovská uhelná, se kterou dáme dohromady pracovní tým. Řekneme si, které byty bude chtít město, a najdeme využití celé lokality,“ řekl starosta Sokolova Jan Picka.

Domy nad kinem Alfa a v ulici U Divadla prodalo město Kendikovi v roce 2001 za deset milionů korun. Ten do nich nastěhoval převážně romskou komunitu, která mu dlužila vysoké částky na nájmech.

Část domů liberecký podnikatel zrekonstruoval. Pak se ale kvůli zdravotním problémům odmlčel a v dalších opravách zdevastovaných domů již nepokračoval.

Cheb měl podobný problém ve Wolkerově ulici

Vybydlené domy trápily také Cheb, a to konkrétně ty ve Wolkerově ulici. Situace se dokonce dostala až do stadia, kdy hrozilo jejich zřícení, pokud se nezačne s opravou. Objekty tak chtělo koupit město Cheb, ale neshodlo se s majitelem na částce. Na přelomu roku je ale koupila příbramská společnost, která chce domy opravit a byty nabídnout pracovníkům z nedaleké průmyslové zóny.

Řadu lidí ale trápí i stav bývalé pošty na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Přibližně 130 let stará budova je již spoustu let prázdná a její vietnamští majitelé se ji snaží prodat, protože pro ni nemají využití. Bývalé vedení města proto zvažovalo možnost, že by objekt koupilo, aby se z něj během doby nestala chátrající ruina.