Město nastavilo takzvané tři druhy cen. První jsou zvýhodněné a platí při parkování u zdravotnických zařízení.

Další jsou ceny za parkování v centru města a do třetice jsou to ceny pro nájemníky a majitele firem, kteří chtějí parkovat ve vnitroblocích, za zázvorou. Zde se prý v minulosti zneužívaly parkovací karty.

„U zdravotnických zařízení má řidič první tři hodiny vždy každou za pětikorunu. Celkem tedy 15 korun. U komerčního stání to je 45 korun za tři hodiny. Dále jsou to lokality v centru, kde se platí za první hodinu pětikoruna, další hodina je dražší. A do třetice vnitrobloky domů, kde je vjezd na závoru. Ty máme ve městě tři a vydávat se zde budou maximálně dvě karty. První bude za 500 a druhá za 1500 korun,“ řekl starosta Sokolova Jan Picka.

Citelné zdražení, zejména druhé karty o 200 procent, se lidem nelíbí. Město vysvětluje zdražení tím, že lidé karty zneužívali a přinášelo to řadu stížností.

Smyslem zřízení závory je zabezpečit možnost parkování pro vlastníky či nájemníky bytů a podnikatele.

„Každý rok bylo vydáno několikrát více karet, než je parkovacích míst, nemalé množství těchto karet je zneužíváno. Někteří oprávnění držitelé jednu ze svých karet přeprodali osobám, které na parkování nemají nárok, nebo i za poplatek takové osoby do vnitrobloku pouštěli. Sokolovská bytová pak opakovaně řešila stížnosti občanů a systém, který měl parkování zjednodušit, naopak zatěžoval nás a městskou policii,“ vysvětluje ředitel Sokolovské bytové Erik Klimeš.

Do budoucna je podle něj trend města při stavbě parkovišť osadit je parkovacími kotoučky na časově omezené stání zdarma. Výjimkou budou případné parkovací domy, kde by byla stanovena roční cena tak, aby si dům vydělal na provozní náklady. Jaká to bude cena, město ještě neví. Investiční náklady na výstavbu půjdou za městem.

„Parkování v centru města za pětikorunu na hodinu vítám, alespoň je kde zaparkovat. I přesto se mnohdy stává, zejména u tržnice, že ani na placeném parkovišti není místo,“ říká jeden z řidičů Pavel Stejskal.

Naopak jsou řidiči, kterým se nelíbí zejména placení u zdravotnických zařízení. Avšak například u komplexu Ohře, kde ordinují lékaři, je parkoviště přes den stále plné, i když je placené. Jediné zdravotnické zařízení, kde je parkování zdarma, je nemocnice. Zde postavila parkovací dům Sokolovská uhelná a prvních pět hodin stání je zdarma.