V sadech a jejich okolí se povalují hromady odpadků. Do této lokality se navíc stahují i zloději, kteří tam vypalují kabely. Na množství odhozeného odpadu ukázala nedávná akce Ukliďme Česko, kdy se do úklidu oddychové lokality pustili dobrovolníci.

Mezi nimi nechyběli školáci. „Byli jsme překvapeni, co všechno se tam povaluje. Kromě množství PET lahví a lahví od alkoholu jsme nalezli i odhozené žehličky a podobně,“ poukázala kraslická učitelka Iva Germušková. K úklidu sadů vyzvala v Kraslicích Iva Sokolová prostřednictvím sociální sítě. Pustilo se do něj nakonec 12 dospělých a 15 dětí. „Za pouhé dvě hodiny jsme nasbírali 26 pytlů odpadu,“ uvedla organizátorka.

„Většina nešla třídit pro velké znečištění. Odpad jsme pak odvezli před sběrný dvůr a odevzdali technickým službám. Příští rok chceme zapojit ještě více lidí,“ doplnila. Nad množstvím sesbíraného odpadu kroutí hlavou i kapelník Dechové hudby Horalka Josef Novotný, jehož kapela má sady od města v pronájmu. „Sami zde narážíme po celý rok na řádění vandalů. Kromě poházených odpadků jsou tu povalené koše a jednou nám kdosi i povalil elektrický sloupek k našemu pódiu,“ sdělil. Otázkou je, jak sady více ochránit. Kamerový systém sem nedosáhne a jeho rozšíření se zatím nechystá. Radnice ale do sadů investuje. Aktuálně tam za milion korun buduje chybějící toalety. „Počínání vandalů nechápu, po městě jsou kontejnery. V blízkosti pak sběrný dvůr,“ řekl starosta Roman Kotilínek.