Nejstarší folkový festival v Čechách, který se kdysi opíral o nejlepší folkovou muziku, znovu ožije. Řeč je o Sokolovském dostavníku, na který letos město uvolnilo 80 tisíc korun. Ty naopak vypadly z podpory dvoudenní akce Folková loděnice, kterou pořádali vodáci na levém břehu řeky Ohře. Její organizátoři tak zvažují, zda ji budou letos pořádat. Město, kterému chyběl podobný typ koncertů, tak má najednou nabídku dvou folkových festivalů.

„Sokolovu chyběl podobný typ muziky či koncertů. Proto jsme přesunuli Folkovou loděnici z Karlových Varů do Sokolova, stáli zde o to. Letos nám ale vypadla od města podpora, a tak zvažujeme, co dál. Dvoudenní festival kvalitní hudby byl pro lidi zdarma. Podobné festivaly jsou o lidech, kteří mají tuto hudbu jako srdeční záležitost. Město si myslím nemůže dlouhodobě podobné festivaly udržet. Věc je však zatím v jednání, přemýšlíme i o jiných variantách," řekl pořadatel Folkové loděnice Míla Pražák.

Naopak ředitel MDK Sokolov Ladislav Sedláček slibuje návrat k tradicím folku ve městě. „Chceme vrátit folk do ulic, kam patří. Sokolovský dostavník měl obrovskou tradici a byla by škoda na ni nenavázat. V plánu máme dvoudenní akci na zhruba čtyřech místech, zastávkách dostavníku, kde zahrají kapely," říká Sedláček.

Zastávky by měly být od vrchní části města na sídlišti až po spodní část, kde by končily na Starém náměstí. „Další akce v rámci oživení náměstí. Chceme vyrazit s kulturou mezi lidi, aby za ní nemuseli docházet. Akci plánujeme na konec května a pozvat chceme deset kapel," dodal Sedláček.

Částku 80 tisíc uvolnil na Sokolovský dostavník odbor školství a kultury sokolovské radnice. Dalších 160 tisíc poslal na Univerzitu třetího věku, kdy se na zdejší ISŠTE vzdělávají senioři. Dalších 200 tisíc poslal odbor pořadatelům extrémního překážkového závodu Bahňák.