„Nemají život takový jako zdraví lidé,“ řekl si před osmi lety Milan Beran. A zrodil se nápad uspořádat koncert, jehož výtěžek bude věnován Mateřídoušce. „Nápad to byl můj, ale pomohla mi slečna Červenková z pivnice Skleník. Dala mi prostor, kde se koncert pořádá, kapelám nějaké to pivečko a hlavně zkušenosti s pořádáním takových akcí,“ přiblížil začátky. Dneska už je to, dá se říct, „zajetá“ benefice, které se účastní především metalové kapely a každoročně kolem stovky posluchačů.

Kapely jsou ze vzdálenějšího i blízkého okolí. Letos to nejdál mají hosté ze Slovenska. K výtěžku ze vstupného se přidávají i jednotliví sponzoři a výsledek získává stacionář. „Peníze využíváme na nadstandardní věci pro klienty, například vybavení do oční místnosti, zakoupení techniky, třeba tabletů. A kupovali jsme i výukový program pro klienty s poruchou autistického spektra,“ vyjmenovala ředitelka Denního centra Mateřídouška Věra Bráborcová, jaké využití získané peníze mají. Tu zájem pořadatelů velmi těší. „I tvrdí rockeři mohou mít měkká srdce,“ říká s úsměvem. Samotného koncertu se klienti ani vychovatelé většinou neúčastní.

„Vždycky se trefí, když máme ples Harmonie, letos navíc jsme se stánkem i na Josefských trzích. A ona to taky není hudba pro každého, i pan Beran říká, že si je vědom, že je to hudba jen pro odvážné,“ směje se ředitelka. Milana Berana si však pro jeho snahu pomoci Mateřídoušce velice váží. „Je dobrosrdečný, vždycky se nám snažil pomáhat a přišel vlastně jako úplně cizí člověk, zvenčí,“ ocenila. „Proto jsme ho teď nominovali na cenu Ď a moc bychom mu to přáli,“ dodala.
Benefice pro Mateřídoušku se koná v sobotu 17. března od 19.30 v chodovské pivnici Skleník.

Benefice pro Mateřídoušku - kapely
Vaginal Diarrhoea (gore grind) – Cheb
King Keporkak (sludge hc) – Praha
Attack of Rage (grind core) – Slovensko
Melancholy Pessimism (death grind) – Uherské Hradiště
Le Bain De Maind (painful hc) – Chodov