Údaje ze stanice přitom využívají okolní města a obce i integrovaný záchranný systém, ty se tak včas dozvídají například o hrozbě povodní.

Chybějící signál teď znemožňuje pravidelně každých deset minut odesílat nashromážděná data. Provozovatel stanice Rudolf Kovařík dokonce mluví o tom, že stanici, která tam funguje od roku 1986, hrozí zánik. „Hydrometeorologický ústav do ní přitom zásadním způsobem investuje. Je jediná svého druhu v této lokalitě. Nejbližší je na Klínovci a další až v Chebu," poukázal Kovařík. „Mimo provoz už je stanice delší dobu. Ústav tak nedostává potřebná data," krčí rameny jindy nadšený pozorovatel počasí. Zachránit se mu před lety díky stanici podařilo zřejmě i malé letadlo. Kovařík díky přístrojům viděl, že se na kraj řítí obří bouřka. Informace předal karlovarskému letišti, které pilotovi nedovolilo vzlétnout.

Co bude dál? To Kovařík netuší. „Signál se od roku 2010 zhoršil o 60 procent. Jak rostou lesy, signál slábne," doplnil. Mluvčí O2 poukázala na to, že právě okraje Krušných hor bývají problematické i kvůli členitosti terénu. „Pokrytí takových oblastí je možné zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Z velké části tu neexistují stavby pro umístění základnových stanic, a tak je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů. Návratnost takový investic je mizivá," uvedla mluvčí O2, jež je v této oblasti dominantním operátorem, Kateřina Mikšovská.

Na slabý signál přitom už roky nadávají obyvatelé obce včetně jeho vedení. „Běháme po kopcích, abychom si mohli zavolat. Nejhorší situace je v dolní části obce. Tento stav trvá už roky, je neúnosný a operátor 02 na nic nereaguje," konstatoval starosta Šindelové Jaroslav Benda. Řada lidí už přešla ke konkurenčnímu T-Mobile, který má v oblasti větší pokrytí. Právě sdílení sítí O2 a T-Mobile by v budoucnu mohlo pomoci i meteorologické stanici.