Stovky metrů bílé stopy na běžkaři oblíbené Krušnohorské magistrále v okolí Přebuzi zničil zřejmě ve čtvrtek řidič Audi. Nepochopitelně vjel v Rolavě na upravené běžecké tratě, kde po asi kilometrové jízdě zapadnul. Co tam dělal, to nikdo netuší. Zřejmě chtěl otestovat pohon všech kol. Dílo pak dovršil, když si na pomoc s vyproštěním přivolal traktor. Ten poničil další část úsek.

Běžkaři jen kroutili hlavou, když si užívali na horách a ve stopě spatřili rejdující Audi. Když řidič zapadl, z místa zmizel. Podle informací Deníku patří auto řidiči vietnamské národnosti. Ten si auta pravděpodobně dál neužije. Když ho totiž traktor tahal z hor, auto uvízlo v Rájeckém Údolí u Stříbrné. Je tak dost možné, že tam zůstane až do jara než odtaje sníh. Za okno auta přitom jeho řidič umístil jakousi cedulku s omluvou. Pro tu ale nejen běžkaři, ale i správci běžeckých tratí nemají pochopení.

„Dotyčný poničil 400 metrů dlouhý úsek mezi rozcestím U červené hájovny a rozcestí na Carlsfeld. Řidič vjel do perfektně upravené běžecké tratě. Zničil tak kus trasy na páteřní Krušnohorské magistrále. Zhatil tak obrovské úsilí, které je věnované údržbě běžeckých tras v tomto úseku a také sháněním finančních prostředků na jejich úpravu. V neposlední řadě zkazil radost běžkařům, kteří si v posledních dnech tento perfektně upravený úsek oblíbili," řekl horský záchranář Miroslav Račko, který stál u zrodu koncepce vybudování a správy běžeckých tras v okolí v okrsku Bublava.

Běžecké stopy v této části Krušných hor se stávají stále oblíbenějším cílem vyznavačů běžkování. Obec Bublava a Stříbrná s velkým úsilím sháněla peníze na jejich úpravu. Na údržbu se skládají nejen ony samy, ale například přes 30 tisíc korun poskytuje i město Kraslice. Obce přitom mají za sebou celou řadu jednání třeba s lesmíky, aby v zimě v místech běžeckých tras v zimě netěžili podobně. „Pomáhá i Ski Centrum Bublava – Stříbrná a dobrovolníci včetně německé strany, která za symbolický poplatek upravuje stopy u nás strojově upravuje moderní technikou, jež si my dovolit nemůžeme. Je skázou to, co řidič udělal. Trestem mu je alespoň to, že si auto možná až do jara neužije, když takto zapadnul při vyprošťování," řekl starosta Bublavy Igor Jirsík.

Úprava velkou rolbou kilometrové běžecké tratě vyjde na asi 3 tisíce Kč za hodinu, přičemž úsek Bublava-Rolava trvá projet dvě až tři hodiny. Jejich správci se budou snažit, aby řidič škodu uhradil.