Základní jízdné v sokolovské MHD vzroste od ledna ze současných 12 korun na 14 korun. Město navíc navýší i dotaci provozovateli, Autobusům Karlovy Vary, o asi 300 tisíc korun, na bezmála šest milionů korun. Novinářům to včera oznámil starosta Sokolova Zdeněk Berka (ČSSD).
Podle Berky se provozovatel v posledních dvou letech dostával do ztráty a náklady navíc stále rostou, v poslední době hlavně cena nafty. Dotace města je přitom relativně nízká.

Například v Chebu předpokládá radnice, že v příštím roce zaplatí dotaci na provoz místní MHD 12,5 milionu korun. Cheb je ale ve srovnání se Sokolovem rozlehlejší. Má ale také nižší jízdné, jen deset korun.

Podle Berky jde o kompromis. „Provozovatel požadoval pokrytí ztráty ve výši 737.000 korun. Město navýšilo svůj příspěvek, ale zvýší se cena i pro obyvatele. Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy by tady žádná MHD nebyla a museli bychom ji provozovat sami. To by nás stálo výrazně více než nyní. Z těch špatných řešení je tohle to nejméně špatné,“ řekl včera Berka.

Město ale vyšlo Autobusům Karlovy Vary vstříc i v tom, že čtyři autobusy koupené z dotace, které měly Autobusy Karlovy Vary od města ve výpůjčce a nyní je měly odkoupit, budou mít zapůjčeny ještě na další rok. I to by mělo snížit provozní náklady MHD. (čtk)