Provoz městské hromadné dopravy v sedmi městech a obcích byl poslední dva roky ztrátový. Tvrdí to vedení společnosti Autobusy Karlovy Vary, která MHD provozuje. Nyní chce firma po obcích, aby se na ztrátě finančně podílely. Například v Sokolově to bude však problematické, poněvadž rada města nedoporučila zastupitelům zaplatit dalších 437 tisíc korun.

„V letošním rozpočtu jsme měli na provoz MHD částku šest milionů korun a vloni to byla suma, dá se říct, podobná,“ řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Firma Autobusy Karlovy Vary poslala žádost o dorovnání hospodaření ve výši asi 740 tisíc korun. „Akceptovali jsme v zastupitelstvu částku pouze 300 tisíc korun,“ upřesnil Berka. Firma poslala opakovanou žádost, v níž požaduje dorovnat zbytek. „My na tom nejsme finančně dobře, navíc si myslíme, že služby by se mohly zlepšit, a tak nakonec rada města nedoporučí zastupitelstvu, abychom dorovnání akceptovali,“ dodal Berka.

Sokolov před zhruba pěti lety zakoupil z dotace autobusy. Ty pronajímá. Vedení města tvrdí, že letos byla podána žádost, aby pronájem prodloužili do konce roku, tak aby Autobusy Karlovy Vary neplatily zůstatkovou část autobusů. Což prý město udělalo a myslí si, že je to přínosem i pro firmu. Byla to prý jedna z věcí, která rozhodla o tom, že radní nedoporučili zastupitelstvu schválit dodatečný příspěvek ve výši 430 tisíc korun. Firma provozující MHD oponuje.

„Nabídli jsme férovou dohodu. Polovinu ztrát zaplatíme my, polovinu obce,“ sdělil ředitel společnosti Autobusy KV Zdeněk Suchan. Jako důvod ztráty uvedl drahé vstupy nebo nákup šesti nových busů v posledních pěti letech. „Výbava vozového parku je slušná. Je to cena za kvalitu,“ konstatoval Suchan. Na závěr dodal, pokud finance nedostanou, bude se upravovat provoz tak, aby náklady stačila pokrýt výše finanční dotace.