Ještě pár metrů a sokolovské koupaliště Michal bude docela bez vody. Jedině tak prý lze zabránit šíření bakterií a bude nutné podniknout patřičná opatření pro další sezóny.

Ta letošní byla pro provozovatele opravdu náročná, nežádoucí bakterie totiž obtěžovaly návštěvníky areálu a způsobily jim nemalé kožní problémy. Přes veškerou snahu provozovatelů se nepodařilo udržet vodu kvalitní a bez takzvaných cerkárií. Negativní dopad to mělo i na návštěvnost koupaliště, vedení proto rozhodlo o jeho vypuštění.
„Začali jsme tím, že se během vypouštění lehce vápní dno podél hladiny, tak aby se zamezilo stahování plžů, kteří zůstanou na suchu, zpět do vody. V další fázi se nechá dno vyschnout a promrznout. Pokud bude dobré počasí, měly by stačit několikadenní mrazy k tomu, aby plži uhynuli, a mohli bychom tak počátkem prosince znovu zahájit napouštění jezera," vysvětluje za provozovatele Karel Kotous. Jak bude samotné napouštění Michalu probíhat, zatím není úplně jasné. Bude to silně záviset i na počasí. Jezero totiž napájí Lobezský potok, který je závislý na množství sněhové pokrývky ve Slavkovském lese. Suchá zima by tak mohla výrazně zkomplikovat rychlost napouštění jezera.


„Nejde jen o objem přítoku vody, ale i o její kvalitu. Například pokud je voda zkalená po průtržích, nemůžeme ji do jezera pustit," upozorňuje Kotous na možná rizika při napouštění. „Pokud by se nepodařilo do začátku sezóny dosáhnout potřebné hladiny vody, zřejmě by to dočasně znemožnilo využívání některých atrakcí. Například ledovec nebo trampolíny totiž mají předepsanou minimální hloubku. Možnost samotného koupání by to ale přímo ovlivnit nemělo. Už na jaře 2016 by navíc jezero mělo uvítat nové obyvatele. Půjde o populaci lína obecného. Tato kaprovitá ryba konzumuje právě vodní plže a její výsadba nebude mít vliv na kvalitu vody, zejména pokud jde o její průzračnost," dodal Kotous.


Zároveň prý vedení koupaliště čeká na povolení k odstřelu vodního ptactva, které je prvotní příčinou potíží s cerkáriemi. Vajíčka parazitů totiž vylučují právě nakažení ptáci, kteří na Michal přilétají i z okolních vodních ploch. Pozitivní zprávou by mělo být i to, že držitelům permanentek z letošní sezóny nabízí za vzniklé nepříjemnosti finanční kompenzaci při nákupu vstupenek na příští léto. „Myslím, že to je dobrá zpráva, provozovatelé sice nemohou za stav vody, pokud ji mají na svědomí přírodní vlivy, ale i tak je dobré ztráty kompenzovat," říká návštěvnice letošní sezóny Jitka Širochmanová.