Bolesti hlavy, kloubů a svalů, špatná nálada. To jsou nejčastější zdravotní potíže, které především citlivější lidé pociťují při náhlé změně počasí – s příchodem bouřek nebo po výrazném ochlazení. Podle odborníků výkyvy teplot a tlaku těžko snášejí hlavně pacienti trpící migrénami nebo revmatem. Choulostiví jsou ale i lidé po operacích.

„Změny počasí na lidi působí velmi depresivně. Navíc hlavně u starších lidí kolísá krevní tlak, jsou náchylnější k různým virózám a zmenšuje se u nich pohyblivost. Bolesti v důsledku změn počasí se mohou odrazit i do páteře, z toho potom bolí i hlava, “ řekla sokolovská praktická lékařka pro dospělé Olga Lukačevičová.

Své vysvětlení má i meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík. „To, jak se změny počasí odrazí na lidském organismu, závisí především na tom, jak je člověk tělesně zdatný. Také na muže a ženy působí změny jinak. Rozdíly ve vnímání změn klimatu jsou také jiné u starších lidí a malých dětí,“ poznamenal Kovařík.
„Někoho mohou bolet zlomeniny, operovaná místa, například žlučník, žaludek, klouby a podobně. Psychické problémy ale také nejsou vzácností. Například v zimě, kdy je pochmurně, jsou všichni tak nějak více zklamaní, odevzdanější a celkově apatičtí. Velice snadno se dostanou do konfliktu a to platí jak pro děti, tak dospělé,“ pokračoval ve výčtu svých poznatků meteorolog. Ten připomíná, že pro lidský organismus je velice důležité sluneční světlo. „Pokud je více jak pět dní menší deficit slunečního světla, začíná člověk propadat depresivním příznakům. Naopak, když ošklivé počasí přechází náhle ve slunečné, okamžitě se zvedá nálada,“ dodal Kovařík.

A jak včerejší ochlazení potrápilo Sokolovsko? „Když se mění tlak, bolí mne koleno, nedávno mi ho totiž operovali. Zrovna včera se mi ozvalo, a to docela citelně, “ prozradil student Patrik Němec.

Nepříjemné okamžiky zažili i migrenici. „V noci mě vzbudila tupá bolest celé hlavy. Zvedal se mi žaludek a byl jsem naprosto odrovnaný. Navíc jsem doma neměl žádné utišující léky, takže jsem se musel obléci a jít přes celé město v dešti ke známým, aby mi dali nějaké prášky. Bez nich bych to do rána určitě nevydržel,“ svěřil se další z dotázaných.

Kromě deštivých dnů však může potíže způsobit i jasné a teplé počasí.
„Když je příliš horko, dochází k rychlejšímu vypotřebování energie. I proto je nutné doplňovat tekutiny. Když na to člověk nedbá, tělo se pak rychle unaví. Proto není dobré v horkých letních dnech trávit příliš času v autě, “ podotkl Kovařík.