Jeho rodiče už mají mikulášskou návštěvu domluvenou z minulých let. Bývá to tak velice často, protože v listopadu a prosinci už není jednoduché mikulášskou družinu sehnat. Ceny se v Karlovarském kraji pohybují až do tisícikoruny.

SOKOLOVSKO

Jedním z těch, který chodí za dětmi v převlečení za Mikuláše už pětadvacet let, je Antonín Hudeček z Kraslic. „Chodíme ve čtyřech. S Mikulášem a andělem jdou dva čerti. Zatímco dívka v převleku je hodná čertice, kluk v převleku čerta je ten, v uvozovkách, zlý. Máme, dá se říct, stálou klientelu osmi až deseti rodin, někdy více, někdy méně. Děti, které v nich odrostou, nahrazují další potomci, vnoučata a tak dále. Volají si nás k dětem od čtyř pěti let. Za návštěvu si bereme 200 korun,“ říká Hudeček.

Dokáží vyhovět i zvláštním přáním klientů. „Pozval si nás zájemce, abychom popřáli k narozeninám jeho kamarádovi. Slaví je 6. prosince. Šli jsme za ním tedy druhý den po mikulášské nadílce. Docela koukal,“ směje se Hudeček.

CHEBSKO

I další skupinky mikulášské družiny bývají ustálené. „Chodíme ve třech už spoustu let. Od roku 2010 i za peníze. Za návštěvu, která trvá zhruba 15 minut, si bereme zhruba 450 až 500 korun. Lidí máme dost, letos je zase musíme odmítat, většinou chodíme ke stálým klientům. Buď volají, nebo jim každý rok píšu, zda mají ještě zájem. Každý rok přibudou ještě nějací noví, někteří ale zase odpadnou. Ale týden předem už máme vždy plno,“ popisuje jeden z čertů z chebské mikulášské družiny.

Ceny se ale na Chebsku výrazně liší. Některá partička si řekne až tisíc korun, některá méně. „My si bereme 300 korun,“ řekla Kateřina z Chebu. „Jenže se nám poslední dobou stává, že v jednom bytě je třeba pět šest rodin. Takže uvažujeme, že příště budeme vybírat 300 korun za jedno dítě,“ dodala.

KARLOVARSKO

Za 200 až 300 korun dělá návštěvy i družina Jany Fintové z Karlovarska. „Kostýmky si stále upravujeme a inovujeme. Vloni jsem si třeba dělala nová andělská křídla, z kartonu jsem si je vystřihla a polepila vatou, aby byla sněhově bílá,“ říká Jana Fintová.

Sestava jejich trojice je klasická, tedy čert, anděl a Mikuláš. Toho dělá manžel Jany Flintové a čert je její kamarád. „Chodili jsme původně jen po známých, ale známý řekne známému a tak se to rozrůstá, že nyní už nestíháme. Za večer zvládáme tak pětadvacet až třicet rodin, ale to jsme už opravdu hodně vyčerpaní,“ pokračuje Jana Flintová s tím, že během návštěv v rodinách zažívají mnoho veselých historek a úžasných slibů dětí, které se opravdu bojí, že si je čert odnese do pekla.

Co se týká příprav, tak ty trojici zaberou zhruba hodinu času. K rodinám se vydávají od čtvrté hodiny odpolední a doma jsou až hodně pozdě po osmé večer. „Většinou honorář necháváme na lidech samotných, ale nejčastěji jsou to dvě až tři stovky,“ dodala Jana Fintová.