Když pořadatelé dnes již dvacátého ročníku Mikulášské jízdy vypravili historický motorový vláček poprvé, netušili, že o pár let později půjdou jízdenky na dračku po stovkách. Motorák časem nahradila parní lokomotiva, a z akce pro pár desítek lidí se během dvaceti let stala největší akce svého druhu v celé republice, kterou každý rok navštíví na tři tisíce lidí, především rodin s dětmi. A co je na Mikulášskou láká? Kromě historické lokomotivy je to vůbec největší koncentrace pekel v regionu. Po cestě jich totiž návštěvníci navštíví hned několik.

„Poprvé to celé proběhlo 4. prosince 1994, byla to neděle. Sešlo se asi 50 lidí. Akci jsme pořádali především pro děti členů Klubu M 131.1, ale už i tenkrát pro veřejnost. Vypravili jsme tehdy historický motorový vlak do Rotavy. Tam byla připravena asi 2 kilometry dlouhá trasa, na jejímž konci návštěvníky čekala jedna čertice a dva malí čertíci. Na zpáteční cestě ve vlaku pak děti obdržely mikulášské balíčky," vzpomíná Robert Koutný, který stál u samotného zrodu Mikulášské jízdy na Sokolovsku. Detaily z dvacetileté historie vypráví, jako by to bylo včera. V Rotavě se následně konal i druhý a třetí ročník, další se pak konaly v Kraslicích nebo v podhradí v Lokti. „To bylo moc krásné. Stezka vedla podél řeky a pak nahoru směrem k hradu, kde se postupně scházeli čerti a Mikulášové, takže je tam potkávali i běžní turisté. Pokud si dobře pamatuju, drobně tenkrát sněžilo," vypráví.

Do Hřeben se Mikulášská jízda přesunula u příležitosti 8. ročníku. Už tehdy se akce začala postupně rozšiřovat – zapojila se obec Josefov, ochránci přírody z Chodova i nadace hradu Hartenberg. V dalších letech následovaly obce i města jak z okolí Kraslické dráhy, tak i z míst, kam vlak nezajíždí. „Do Krajkové a Habartova například vypravujeme historický autobus," říká Robert Koutný. Parní lokomotiva poprvé po Kraslické dráze vyrazila při jubilejním 10. ročníku. „Původně měla velká parní mašinka vyrazit pouze u příležitosti 10. výročí jízdy. Měla ale tak obrovský úspěch, že od té doby jezdí každoročně. Jedná se o model 475.111, zvaný Šlechtična. Byla vyrobena v roce 1947 v plzeňské Škodovce a absolvovala s námi velkou většinu z druhé desítky ročníků," prozradil Koutný.

Letos parnička pojede pouze ze Sokolova do Hřeben a zpět. „Bohužel na jednom z mostů směrem na Kraslice je dlouhodobá závada, takže do Kraslic lokomotivu tentokrát vypravit nemůžeme. Podrobnosti se návštěvníci dočtou v jízdním řádu," uvedl pořadatel.

Dvacátý ročník Mikulášské jízdy nabídne návštěvníkům již tradiční peklo v nádražní budově v Hřebenech a pak řadu dalších po cestě podhradím směrem k hradu Hartenberg. Na Cikánském dvoře, u příležitosti Mikulášské jízdy přejmenovaném na Pohádkový dvůr, a na nádvoří hradu bude po celé odpoledne probíhat kulturní program. Jízda se koná již tuto sobotu 6. prosince.

Program Mikulášské jízdy 6. prosince 2014

Pohádkový dvůr

Od 12:15 do 19:00 střídavě vystoupí Divadlo Pimprle, Ventus – zpěv Jan Venas, Divadlo z Bedny, Levoruký Eda, Valkenava a Člověk v tísni - vystoupení dětí.

Nádvoří hradu Hartenberg

Od 12 do 19 hodin postupně vystoupí Cavalla Canor – hudba období gotiky a renesance, Dětský hudební soubor ZUŠ, Malé dětské divadlo, Valkenava a Divadlo z Bedny pana Pohody.

Jízdní řád lze najít na webu www.mikulasskajizda.websnadno.cz.