Stavba R6 je velmi důležitá, ale musí se ušetřit. To vyplynulo se z návštěvy ministra Víta Bárty (Věci veřejné) v Karlovarském kraji. Ten si během včerejška projel celý kraj a zajímal se i o dokončené stavby a připravované projekty.

„Snažím se navštěvovat kraje pravidelně, nejsem v úřadu dlouho, takže se seznamuji se situací a problematikou. Chtěl bych, aby za námi byla vidět nějaká práce. Slibovat, že potřebujeme na stavební závazky 120 let mi připadá nemravné,“ prohlásil Bárta úvodem.

Nejožehavějším tématem jeho návštěvy byla bezpochyby výstavba silnice R6. Zastavení úseku stavby mezi Bošovem a Lubencem totiž sklidilo nemalou kritiku od motoristů i od lidí ze zmíněných obcí a vyvolalo také aktivitu poslanců za Karlovarský kraj. „Uvědomuji si důležitost této silnice pro Karlovarský kraj, ale narovinu říkám, že je potřeba hledat způsoby, jak stavbu zlevnit a to v desítkách procent. To je nyní zásadní záležitost. Je potřeba se nad projektem znovu zamyslet a zjistit, jak by bylo možné tyto úspory realizovat,“ doplnil ministr dopravy.

Ten zaúkoloval poslankyni za Karlovarský kraj a stranickou kolegyni Janu Suchou, aby na tomto problému začala pracovat. „Paní Suchá musí být v kontaktu s krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic a měli by hledat společně konkrétní kroky, které by mohly stavbu zlevnit,“ nastínil Bárta.

Dobrou zprávou pro obce, které jsou dotčené těžkou kamiónovou dopravou je však to, že ministr přislíbil výstavby obchvatů. „To je rozhodně jeden z velmi důležitých kroků a v podstatě moje priorita. Můžu slíbit, že peníze na výstavbu obchvatů by se měly najít už v letošním a příštím roce. Zároveň bych chtěl váhy, které by více kontrolovaly zatížení silnic, protože i to se podepisuje na jejich stavu. Uvažujeme také o mýtném pro náklaďáky. Postupně bych také rád, aby se více dopravy přesouvalo na železnici. Těmito možnostmi se nyní také zabývám,“ nastínil své pracovní aktivity Bárta.

S výsledkem jednání byl spokojen i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD), který na začátku tiskové konference ministrovi symbolicky předal stavařské nářadí, aby mu připomínalo důležitost stavby. „Příjezd pana ministra je jasný signál, že stavba R6 je vnímána vážně. Souhlasím s tím, nejdříve udělat obchvaty i s názorem, že je stavbu potřeba zlevnit. Ministrovi jsme řekli i jasné důvody, proč pokračovat. Jsme na začátku, ale budeme pokračovat,“ zhodnotil setkání hejtman.

Jednání s ministrem se účastnili i starostové. „Jsem rád, že pan ministr zmínil obchvaty, protože ten je třeba pro Lubenec velmi důležitý a mluví se o něm už 40 let. Nyní to vypadá nadějně, že by se konečně mohlo začít něco dít. Lubencem totiž projíždí kolem devíti tisíc automobilů denně. Pokud obchvat bude, hodně nám to pomůže,“ řekl Bohumil Peterka, starosta Lubence.