Židovské děti, které před koncentračními tábory zachránil sir Nicholas Winton. Takové téma si zvolily pro své vystoupení děti z tanečního souboru Mirákl ze Sokolova a Ostrova. A výsledek byl vynikající. V polských Mikolajkách získala skupina titul mistrů světa.

„Zlatou medaili dokázaly tanečnice vybojovat v konkurenci čtyřiadvaceti států," řekla vedoucí a choreografka skupiny Andrea Burešová. Mirákl se do Mikolajek nominoval v celkem 13 kategoriích, stříbrnou medaili si dále tanečnice odvezly za choreografii N.O.H.Y. v kategorii malých skupin.

„Zpracování tématu záchrany židovských dětí sirem Nicholasem Wintonem předpokládalo jak taneční, tak i dramatický výkon. Při tanečním zpracování tohoto námětu před mezinárodní porotou i diváky jsme počítali i s tím, že jméno Nicholas Winton jim nebude známé jako nám, o to musely tanečnice podat přesvědčivější výkon, aby všechny vtáhly do příběhu. Důkazem toho, že se to podařilo, jsou nejenom zlaté medaile, ale rovněž spousta nadšených reakcí diváků a tanečníků přímo po prezentaci choreografie," dodala Burešová.

Choreografie Wintonovy vlaky zpracovává příběh z roku 1939, kdy Nicholas Winton zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Velké Británie.

Páté místo dále Mirákl obsadil v jazzových formacích, šesté místo v sólech dětí ve startovní listině 58 tanečnic z celého světa získala ostrovská svěřenkyně Miráklu Karolína Kunzová. „Na mistrovství světa se setkáváme s profesionálními tanečními týmy a národními reprezentacemi. Je těžké s nimi soupeřit, především v technice je vidět jejich každodenní příprava. Nicméně naše tanečníky již od prvních krůčků na parketě učíme, aby tančili srdcem a pocit tak přenesli na diváky," doplnila Burešová.

Taneční skupina Mirákl v současné době pracuje jak při Městském domě kultury v Sokolově, tak v pobočce při Základní umělecké škole v Ostrově pod vedením Andrey Burešové. V Miráklu působí zhruba 120 tanečníků. Skupina se věnuje především disciplínám modern, show a jazz dance.

S choreografií Wintonovy vlaky už letos skupina získala mezinárodní titul Taneční skupina roku a zvítězila na mistrovství České republiky. Za desítky významných úspěchů skupiny získala Andrea Burešová také titul Trenér roku Karlovarského kraje za rok 2014