To byly reakce kolemjdoucích na divadelní představení a prezentace mladých lidí z Čech a z Německa na různých místech v Karlových Varech, především na nápisy na jejich kostýmech. „Rozhodně většina dotazů směřovala ke kostýmům, které budily pozornost. Diváci se ptali, zda jsou informace na kostýmech smyšlené, nebo pravdivé,“ potvrdila i dokumentátorka projektu Michaela Čermáková. Byly reálné, jak dodala. „Také nás potěšilo, že na nás chodili lidi opakovaně nebo že si nás pamatovali z předchozích dnů z jiných míst a měli zájem,“ ocenila.

V rámci česko-německého divadelního projektu čojč DATA: nikdy-privát-nie se mladí lidé z obou stran hranice zabývali každý den jedním z podtémat, jako je například zakotvení práva na soukromí v zákonech obou zemí, kontrola, utopie zcela transparentního světa bez tajemství, algoritmy využívané ke sběru tzv. big data. Své názory interpretovali skrze divadelní představení a prezentace, které jsou srozumitelné publiku z obou stran hranice, aniž by se muselo při představení překládat. Jak je něco takového možné? „Čojč si hraje s komunikací, přeshraničním dialogem, podobnostmi a rozdíly - využívá k tomu scénické vyjádření, nonverbální komunikaci a svůj vlastní jazyk, který je směsicí češtiny a němčiny, jak už sám název této kulturní sítě napovídá čojč = česky a deutsch zusammen společně,“ vysvětlila Čermáková.

Se svými divadelními scénami, choreografiemi a obrazy vystoupilo osm Čechů a stejný počet Němců nejprve v Bayreuthu a poté se přesunuli právě do Karlových Varů. A nebylo to poprvé, kdy diváci měli možnost zhlédnout podobné experimentální divadlo. Česko-německá kulturní síť čojč už nabídla představení například vloni v Sokolově.