Celé tři měsíce pracovalo pět odsouzených z Věznice Horní Slavkov na novém modelu zámku Kynžvart. Podobná práce pro ně není neznámou. S výrobou maket mají hornoslavkovští odsouzení již dlouhodobé zkušenosti. Doposud sestavili například model hradu Loket, zámku Valeč nebo známou památku v Bečově nad Teplou. Každá z nich má své místo v interiérech daných historických objektů. Model zámku Kynžvart je ale originální ve svém zpracování.
„Ve srovnání s předchozími exponáty, které byly vyrobeny převážně z papírového materiálu, byl kynžvartský model díky použití plastových desek mnohem náročnější, o to ale přesnější a unikátnější,“ sdělila mluvčí věznice Pavlína Lorenzová.

Modelářům sloužily jako podklady převážně fotografie a nejrůznější plány. Maketa byla zhotovena v měřítku 1:50. „Základní skelet, střechy a zdobení hlavních zdí vznikly z umělohmotných desek. Rámy oken, dlažba a další zdobící prvky byly odlévány polyuretanovou pryskyřicí do forem, které si modeláři sami připravili ze silikonové směsi. Poté usadili model na sololitovou základnu,“ popsala postup prací Lorenzová. Z papíru, obarvených pilin a vyčištěného písku byl vytvořený okolní terén. To všechno přišlo do zdobeného rámu o velikosti 180x180 centimetrů. K úplnému dokreslení byly použity disperzní barvy nanášené různými technikami.

Část materiálu daroval Park Boheminium, část získala věznice od Sdružení pro Probaci a mediaci v justici v rámci projektu Život po vězení. To také finančně přispělo na vybavení truhlářské a modelářské dílny. „Dá se říci, že dochází k zásadnímu zlomu. Amatérskou činnost jsme povýšili na profesionální záležitost. Nyní jsme už schopni vyrábět i na zakázku. Tou první bude model sokolovského zámku. Objednala si ho od nás tamní radnice. Druhou maketu od nás dostane formou daru sokolovské muzeum,“ uvedl ředitel věznice Milan Dočekal.

Zámek Kynžvart

Model představuje zámek v jeho autentické podobě, do jaké byl obnoven v roce 2000. „Jedná se o objekt, jak ho ve stylu vídeňského klasicismu nechal přestavět v letech 1820 až 1839 vídeňský stavitel italského původu Pietro Nobile pro rakouského státního kancléře Clemense L. W. knížete Metternicha,“ poznamenal kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha. Odsouzeným se dokonce podařilo zachytit i ty nejmenší detaily kynžvartského zámku, včetně nápisu na vlysu zámeckého průčelí do čestného dvora.

Maketa je od soboty k vidění přímo na kynžvartském zámku. „Bude to určité zpestření naší nabídky, obohacení služeb pro návštěvníky,“ přeje si kastelán.