Ještě dva roky zpátky hrozilo, že kroužek skončí, a v letošním školním roce se při zápisu dokonce stalo, že se na všechny zájemce nedostalo. A podle jeho slov se už teď rodiče pídí po informacích, aby jejich děti mohly chodit i další rok.

Výstava modelů 31.5. – 2.6. 2018
Dům dětí a mládeže SokolovČtvrtek a pátek
10 – 12 a 13 – 18 hodin
Sobota
10 – 12 a 13 – 17 hodin
www.modelklub-sokolov.cz

„O železniční modelářství je opravdu obrovský zájem. Pravidelně chodí 14 až 15 dětí, přičemž těch 15 je povolený strop,“ potvrdil Zdeněk Kropáček, předseda klubu. „Děti se tu opravdu něco naučí, naučí se modelovat, dopravu, bezpečnost v dopravě. Pro nás to nejsou děti, ale rovnocenní partneři. A modelařina je moc baví, jsou opravdu šikovní. A i rodiče jsou navýsost spokojeni,“ poznamenal. A stejně se počet dětí zvedá i v letecké sekci klubu.

Těch důvodů, proč se situace změnila, je ale mnohem víc. Jedním z nich je i pořádání pravidelných výstav dvakrát do roka. Ta nejbližší je v plánu už příští týden, konkrétně od 31. května do 2. června, v DDM Sokolov. V provozu bude digitálně řízené klubové kolejiště HO s mnoha modely lokomotiv a vagonů. Kromě železničních modelů budou vystavena diorama a moduly vyrobené dětskými členy a v neposlední řadě rádiem řízené modely letadel a aut. „Jen nás moc mrzí, že výstavu letos omezí nedostatek prostoru. Nemáme už možnost využít kuchyňku a ani například tělocvičnu, protože souběžně probíhá v domě dětí dětský den a tělocvičnu si nechávají jako zálohu pro špatné počasí,“ konstatoval Kropáček. Do vitrín na chodbách, kde vystavovali modely i v minulých letech, už je dávat nechtějí. Vloni se stalo, že někdo do vitríny vrazil a poškodil dva modely v řádu tisíců korun. Letošní výstava se tudíž omezí pouze na prostory klubovny modelářů, což ovšem neznamená, že nebudou mít co ukázat.

A dalším z důvodů, proč jsou modeláři v kurzu, je bezesporu i to, že jezdí společně s dětmi i jejich rodiči na různé železničářské akce a výlety. Jeden takový chystají v říjnu do Kladna, kde se speciálním motoráčkem vydají po stopách vápence a cementu, prohlédnou si kladenské depo a všechny provozy, které nejsou přístupné veřejnosti.

Street Games v Kraslicích
Do Kraslic na Street Games, bude se sportovat i pomáhat