Zájem o modelářství za posledních deset let upadá. Nastupující mladá generace nemá v dnešní době o podobný koníček zájem. Jeden z posledních drobných prodejců modelů v Karlovarském kraji Miroslav Sýkora přitom pamatuje doby, kdy slepovat letadélka chtěl snad každý mladý kluk.

„Ceny jsou přitom přijatelné. Začátečníci mohou levnější a nenáročné modely pořídit do sta korun. Dnes už přitom není potřeba lepidla nebo barev. Jde o jednoduchou techniku,“ říká Sýkora. Sám je vášnivým modelářem. „Montáž je jednoduchá a zvládnou ji i méně trpěliví,“ pokračuje. Drobné obchody podle jeho slov pohltil internetový obchod. „Jsem posledním prodejcem modelářských věcí v sokolovském okrese. Abych nemusel obchůdek zavřít, snažím se přizpůsobit dnešnímu trendu. Proto u mne lidé najdou i rádiově řízené modely,“ sdělil Sýkora. Německý model tanku Tiger z roku 1939 je toho důkazem. Cena je necelé čtyři tisíce korun. „Jde o originál v měřítku 1:16, objednaný z Německa. Snažím se i u elektronických modelů držet cenu dole. Nemohu ovšem konkurovat velkým řetězcům. V nich lze koupit levné čínské plagiáty. Vzápětí je lidé házejí do koše, protože nefungují,“ poznamenal.

U Miroslava Sýkory narazí zákazníci i na další zajímavost. Jsou jí poštovní známky. K mání jsou série pro mladé začátečníky, ale i pro pokročilé. I tady ale Sýkora pociťuje nezájem. „Lidé přestávají mít potuchy o existenci posílání dopisů poštou. Je to mrtvé hobby a brzy známky budeme vídat pouze v muzeu,“ domnívá se.

V Sokolově existují dva kluby modelářů. Ovšem jak v případě železničního i plastikového modelářství jde už jen o úzkou skupinku nadšenců. „To je bohužel škoda,“ doplnil Sýkora.

Roman Cichocki