Zajímavá novinka moderní doby dorazila do Sokolova. Unikátní technologie 3D tisku lidem umožňuje zhmotnit vlastní návrhy. Tak jako jsme si dříve neuměli představit například mobilní telefony nebo tablety, i tahle novinka pro nás bude určitě trochu záhadou.
Systém funguje tak, že si nejdříve formou výkresu navrhnete model. Následně si jej pomocí speciální tiskárny vytisknete v plastové podobě. Dnešní možnosti přináší více materiálů a druhů tisku. Tou nejvyužívanější je ale forma vrstvení na sebe.

„Nejdostupnější technologie je vrstvená. Je to, jako když máte chléb, který navrstvíte na sebe. Materiál se zahřeje a po vrstvách se skládá na sebe tak, aby tvořil objekt. Můžeme využít rovněž pryskyřici, která tvrdne pod světlem, nebo práškovou formu. My využíváme první plastovou podobu," říká zaměstnanec místní firmy zabývající se 3D technologií Jan Pichrt.
Využití moderní technologie je široké. Nejvíce by ji zřejmě uplatnili zubaři, zlatníci a architekti. Jednotlivé modely mohou navrhnout tak, aby jim usnadnily práci. Pokud se například rozhodnete zrekonstruovat byt nebo postavit rodinný dům, můžete si je sami navrhnout. Z tiskárny vyjde finální plastová podoba.

„Je to podobné, jako kdybyste si vymodelovali návrh z modelíny nebo silikonu. Rozdíl je pouze v tom, že přístroj danou pomůcku vyrobí za vás. Zlatníci by tuto techniku využili například u dražších kusů šperků. Vytisknou jakousi maketu, kterou představí zákazníkovi. Pokud se mu návrh líbí, zlatník by šperk nechal doopravdy vyrobit. My zatím technologii například využíváme jako klub leteckých modelářů. Tiskneme si figurky s tím, že je pouze domalujeme. Usnadní nám to práci," doplnil Pichrt.


O novinku mají zájem i některé školy. Žáci jsou motivováni vytvářet nákresy a finální pomůcky. Vyrobit mohou například některé druhy kostí, šachové figurky nebo zvířata. Zatím je tato metoda tisku pro lidi neznámou. Neumí si představit, že by si doma vyrobili například chybějící slánku nebo háčky do koupelny. Odborníci ale říkají, tyto věci je skutečně možné vytisknout. „To si vůbec neumím představit, že bych si vytiskla třeba lžičky do čaje. Netušila jsem, že něco takového existuje. Za nás jsme byli rádi za pevnou telefonní linku. Jestli to lidem pomůže ve vývoji, jsem jedině pro," říká s úsměvem obyvatelka Sokolova Hana Vaňková.


V Čechách se touto metodou zabývají zatím jen specializované firmy. V Karlovarském kraji je zatím jen jedna se sídlem v Sokolově, která se zabývá kompletním zpracováním. Úplnou novinkou ve světě je ale čokoládová tiskárna. Ta by měla do budoucna pomoct například cukrářům, kteří nyní pracně vyrábí čokoládové figurky. Umělci tak zřejmě brzy budou moct tisknout vlastní návrhy z hlavy rovnou do ruky.

Autor: Klára Čurlinová