Dětská stezka je tematicky zaměřená právě na dobu tohoto evropsky významného panovníka. „V některých fázích jsem trošku pochybovala, jestli je to správná volba, ale později jsem si uvědomila, že pro děti je Karel IV. hodně známá osobnost a že je fajn, že je bude provádět někdo, koho znají a o kom se učily,” přiblížila jedna z autorek Klára Rozsypalová. Tu doplňují v autorském týmu ilustrátorka a grafička Helena Kočandrlová a kulturní referentka hradu Loket Šárka Žižková.

Na devíti interaktivních panelech, které jsou rozmístěny v křídle rotundy, děti poznají život ve 14. století. „Stezka je hodně zaměřená na čtenářskou gramotnost,” poznamenala Rozsypalová. Je třeba si přečíst úvodní text, než se děti pustí do plnění úkolů. Informace na panelech pak doplňuje pracovní sešit, který si zakoupí za 20 korun se vstupenkou v pokladně hradu. Úkoly v něm mohou plnit i doma, některé jsou dokonce tvůrčí, mohou si třeba uvařit podle středověkého receptu. „Načasování stezky na letošní rok je úplně geniální. Připomínáme si totiž na hradě 700 let od první návštěvy kralevice Václava,” vyzdvihl ředitel hradu Václav Lojín.

Úplně první, kdo si stezku prošel, byli páťáci z loketské základní školy. „Moc se mi tam líbilo, dávám pět hvězdiček z pěti. Super byly interaktivní panely. Strašně se mi líbí ty notýsky, spousta vyplňování, vybarvování a mnoho zábavy,” byly nejčastější reakce dětí. Nelíbilo se jim, že nejsou panely rozmístěné po celém hradě, což ale z bezpečnostních důvodů není možné. Někteří by také rádi, kdyby pracovní sešit byl barevný. To byl ovšem záměr autorek. „Děti si můžou obrázky vybarvovat. Navíc ilustrátorka je velká detailistka, takže tam nakreslila i maličkosti, které by tam správně být neměly. Jde o postřeh dětí,” doplnila Klára Rozsypalová, která při přípravě dětské stezky musela projít několik desítek publikací, internetových stránek, a dokonce oslovila Akademii věd, když pátrala, jestli si Karel IV. mohl pochutnat na banánu.

„Moc bych si přála, aby tu stezka dlouho vydržela a aby to děti bavilo,” uzavřela Šárka Žižková. Tisk zajistila firma Profolk, truhlářské práce Michal Kiprov. Náklady na vybudování vyšly hrad na přibližně 180 tisíc korun.