Už od čtvrtečního odpoledne budou moci motoristé začít využívat nový most přes řeku Ohři mezi Královským Poříčím a Sokolovem. Městu by to mělo přinést zklidnění dopravy, zejména té těžké nákladní. Auta už totiž nebudou muset ze severního obchvatu jezdit přes centrum, ale jednoduše zabočí na novou komunikaci, která je z Královského Poříčí zavede rovnou k sokolovské chemičce. „Na tuto akci jsme přispěli třiceti miliony korun, což jistě není malá částka,“ sdělil Alois Zach, výkonný ředitel chemičky v Sokolově – nově přejmenované na Momentive Speciality Chemicals.

Chemička svoji vlastní dopravu nemá, veškerý převoz zajišťují najatí dopravci. „K nám jezdí průměrně deset až dvacet cisteren denně. Ty samozřejmě budou směřovat přes nový most. Možná to někomu může připadat jako velké číslo, nicméně si myslím, že v dopravě to viditelně ani nikdo nepozná,“ prohlásil Zach. „Určitá úleva pro město to však určitě bude,“ podotkl ředitel právní a korporátní administrativy Petr Meisl.

„Přispět na stavbu byl náš morální závazek a je logické, že lidé mají obavu z přepravy chemických produktů přes zabydlené oblasti. I když všechno je relativní, protože nebezpečnost tohoto zboží je srovnatelná s jakoukoli jinou chemickou látkou, například benzínem,“ doplnil ředitel.

Peníze na stavbu dával také Sokolov – 10 milionů, a Královské Poříčí – 4 miliony korun. Obec se navíc vzdala fotbalového hřiště, které muselo novému propojení ustoupit. Celkové náklady činily přibližně 208 milionů korun. Velkou část pokrývají dotace z Evropské unie a od Regionální rady ze státního rozpočtu České republiky.

Zhruba jeden kilometr dlouhý úsek lemuje chodník pro pěší a veřejné osvětlení. Objekt silnice v násypu má navíc funkci protipovodňového valu. Slavnostní otevření mostu je plánované ve čtvrtek na 13. hodinu.
„Nová komunikace pak bude následně zprůjezdněna,“ potvrdila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.