Jak se může tělesně postižený nebo starý člověk dovolat pomoci, když upadne ve vaně nebo se ve svém bytě cítí ohrožený? Nejúčinnější je mít u sebe mobilní telefon a zavolat záchrannou službu nebo policii. Pokud je dotyčný v šoku nebo neschopen mluvit, pak je situace komplikovanější. Městská policie v Chodově má ale řešení i pro zvlášť krizové případy. Hendikepovaným lidem nabídne speciální službu tísňové telefonní pomoci.

„Do zvláštní databáze zaevidujeme vybrané osoby, které budou mít na mobilu předvolené naše číslo. Jakmile nám pak zavolají, budeme okamžitě vědět o koho se jedná, kde bydlí a jaký asi tak může mít problém. A to aniž by řekl jediné slovo,“ vysvětlil velitel městské policie Josef Kertész.
„Služba bude určená jen pro mimořádné případy, vozíčkáře a zdravotně postižené občany,“ zdůraznil velitel. „Já takové znám asi dva. Řádově jich bude asi šest, nanejvýš deset,“ zapřemýšlel.

A kolik bude zájemce nová služba stát? Podle Kertésze nic. „Hovor na linku je zdarma. Stejně tak jako naše pomoc,“ prohlásil.
„Nejedná se o naší prioritní činnost, ale jakousi povinnost vůči těmto lidem. Tím, že budou mít na krku telefon s naším číslem, bude případný zákrok ještě rychlejší, než kdybychom o nich nevěděli,“ doplnil velitel.

Systém pomoci mají strážníci promyšlený do nejmenších detailů. To aby se záchranáři dostali k volajícímu bez nejmenších překážek.
„Policisté budou mít v trezoru klíče od bytů zapsaných lidí,“ poznamenal místostarosta Chodova Stanislav Pochman.